Yerel medya işletmelerinin karşılaştığı sorunların ve çözüm önerilerinin belirlenmesi: Artvin ili örneği
Identifying the problems faced by local media businesses and proposing solutions: The case of Artvin province
  1. Tez No: 987219
  2. Yazar: ALEYNA SARIGÜL MERT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET AYTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Artvin Çoruh Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, yerel medya işletmelerinin karşılaştığı başlıca sorunları, bu sorunların önem düzeylerini ve bu sorunlara yönelik çözüm stratejilerini incelemektedir. Yapılan literatür taraması, yerel medya işletmelerinin yıllardır çeşitli sorunlarla mücadele ettiğini ve bu sorunların kendi içlerinde giderek yoğunlaştığını ortaya koymaktadır. Geliştirilen çözüm stratejilerinin çoğu, amacına tam anlamıyla ulaşamamıştır. Literatür taraması sonucundaki araştırma, sekiz ana başlık altında toplanan sorunlar üzerinde yoğunlaşmaktadır. Bu sorunlar; ekonomik sorunlar, teknolojik ve dijital altyapı sorunları, istihdam ve nitelikli personel eksikliği, yapısal ve kurumsal sorunlar, hukuki ve idari engeller, içerik üretimi ve habercilik kalitesi, dağıtım ve erişim sorunları, medya-siyaset ilişkisi ve etik sorunlar şeklindedir. Araştırma, iki aşamalı bir veri toplama süreci ile gerçekleştirilmiştir. İlk aşamada uzman görüşleriyle belirlenen temel sorunlar ve çözüm önerileri analiz edilmiştir. İkinci aşamada ise bu sorunlar, uzmanlar tarafından yapılan değerlendirmelere göre derecelendirilmiştir. Araştırma bulguları, Artvin ilindeki yerel medya işletmeleri üzerinde odaklanmış olup, yerel medya işletmelerinin karşılaştığı zorlukların temel nedenlerini ve bunların önem sıralamalarını ortaya koymuştur. Çalışma, yerel medya işletmelerinin sürdürülebilirliğini artırmaya yönelik çözüm stratejileri sunmayı amaçlamaktadır. Sonuç olarak, yerel medya işletmeleri, sınırlı ekonomik kaynaklarının yanı sıra, ağırlıklı olarak çalışma saatlerinin zorluğu, izin günlerinin azlığı, iş yükü fazlalığı ve nitelikli personelin göç isteği gibi sorunlarla karşı karşıyadır. Bu sorunlara yönelik çözüm önerileri olarak, hukuki ve düzenleyici destek, yerel topluluğa odaklanma ve erişilebilirlik ile çeşitliliği artırma yerel medya işletmelerinin karşılaştığı engelleri aşmak için temel stratejiler olarak sunulmaktadır. Araştırma, yerel medyanın sürdürülebilirliğini artırmak için sektöre yönelik daha kapsamlı çözüm önerilerinin geliştirilmesi gerektiğini savunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This research examines the main challenges faced by local media businesses, the significance of these challenges, and the solution strategies proposed to address them. The literature review reveals that local media businesses have been struggling with various problems for years, and these challenges have increasingly intensified over time. However, most of the proposed solution strategies have not fully achieved their intended goals. The research, based on the findings from the literature review, focuses on problems categorized under eight main headings: economic issues, technological and digital infrastructure problems, employment and skilled personnel shortages, structural and institutional problems, legal and administrative barriers, content production and journalism quality, distribution and accessibility issues, media-politics relations and ethical issues. The research follows a two-stage data collection process. In the first stage, the primary issues and proposed solutions identified through expert opinions were analyzed. In the second stage, these issues were ranked in order of importance based on assessments made by experts. The findings of the research focus on local media businesses in Artvin province, highlighting the root causes of the challenges they face and the priority order of these issues. The study aims to provide solution strategies to enhance the sustainability of local media businesses. In conclusion, local media enterprises report facing challenges not only due to limited economic resources but also because of issues such as difficult working hours, insufficient days off, excessive workload, and the desire for skilled personnel to migrate. Proposed solutions to these challenges include legal and regulatory support, focusing on the local community, and increasing accessibility and diversity, which are presented as key strategies to overcome the problems faced by local media enterprises. The research advocates for the development of more comprehensive solution proposals for the sector to enhance the sustainability of local media.