Türkiye'de yerel basının gelişimi, sorunları ve geleceğine yönelik öngörüler Bingöl yerel basın örneği
The local press in Turkey:problems future development and predi̇cti̇ons the example of Bingöl local press
- Tez No: 552090
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ORHAN BAYTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Medya Ekonomisi ve İşletmeciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Yerel basın bilhassa yerel gazeteler, Anadolu'da ileri demokrasi, işleyen bir kamuoyu ve kentlileşme olgularını tahsis eden kurumların başında gelmektedir. Dünya'da da durum böyledir. Özellikle ileri demokrasi ile yönetilen ülkelerde yerel basın gelişmişlik açısından yaygın basından aşağı kalmamaktadır hatta bazı ülkelerde yerel basın işletmeleri yaygın basın işletmelerinden çok daha gelişmiş vaziyettedir. Ancak Anadolu'da durum her zaman farklı olmuştur. Özellikle Osmanlı son dönemleri ve Milli Mücadele döneminde önemli görevler üstlenen yerel basın; Cumhuriyetin erken dönemlerinden itibaren hem kanuni sınırlamalar hem de karşılaştığı ağır sorunlardan dolayı bu önemini yitirmiştir. Günümüzde birkaç ilde faaliyet gösteren birkaç yerel gazete dışında ulusal basına karşı direnebilen yerel gazete görülememektedir. Sermaye sorunu başta olmak üzere yetersiz kalifiye personel ve yetersiz teknolojik alt yapı gibi pek çok sorunla boğuşan yerel basın; bu yönleriyle çalışmanın temelini oluşturmuştur. Zikredilen sorunlar ve yerel basın özellikleri Bingöl yerel basını özelinde araştırılmış, gazete sahipleri ile mülakatlar yapılarak bu sorunlara çözüm önerileri sunulmaya çalışılmıştır. Çalışmaya göre yerel basının temel sorunlarını; sermaye yetersizliği, niteliksiz personel ve teknolojik alt yapı yetersizliği oluşturmuştur. Ayrıca bir yerel gazetede, tüm gelirler içerisinde en büyük payı resmi ilandan gelen gelirlerin oluşturması, resmi ilana bağımlı bir yerel gazetecilik yapısını da olduğunu kanıtlamaktadır. Bingöl yerel basını özelinde yapılan bu çalışma; yerel gazeteciliğe ait hafızanın elde edilmesi adına önem taşıyan bir kaynak olma özelliği taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Local press and especially local newspapers is the main institution that allocates the features like an advanced democracy, a working public opinion and urbanization. The situation is just the same in the world. Especially in the countries that have an advanced democracy, the local press is not less developed than national press. Even in some countries the local press is more developed than national press. But in Anatolia, the situation was always different. Although the local press that undertakes very important duties at the last years of the Ottoman Empire and days of the War of Independence it has lost its importance because of both the legal limitations and big problems that was faced. Today there is no local newspapers which are stands against national press, except many few numbers of newspapers which are active in a few cities. Local press grapples with many problems like the problem of capital as the main problem, lack of qualified personnel and insufficient substructure. With all these problems local press are underpin my working. The problem of local press's characteristics are researched at specifically Bingöl city. Solution offerings are searched with the interviews with newspaper owners and presented. According to working the main problems of local press are lack of capital, unqualified personnel and technological insufficiency of the substructure. Also, among a local newspaper's income, the biggest share belongs to official announcements. This situation proves us to local newspapers are dependent on official announcements. The working that made specifically on Bingöl is a source for getting the list of important workings about the local press.