06 Şubat 2023 Kahramanmaraş (Pazarcık-Elbistan) depremlerinin ivme kayıtlarının spektral analizi ve tasarım ivme spektrumları ile karşılaştırılması
06 February 2023 Kahramanmaraş (Pazarcik-Elbi̇stan) acceleration records of earthquakes spectral analysis and design acceleration comparison with spectra
- Tez No: 987243
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN KARSLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, 6 Şubat 2023'te Kahramanmaraş-Pazarcık (Mw=7.7) ve Elbistan (Mw=7.6) merkezli iki büyük depremin sarsıntı güçlerini ve hasar oluşturma nedenlerini anlamak ve açıklamak için kuvvetli yer hareketi (KYH) kayıtları, uzaysal ve spektral olarak karşılaştırmalı analiz edilmiştir. Bu kapsamda, pik yer ivmelerin (PGA) uzaklığa ve VS30'a göre değişimleri incelenmiş ve ivme zaman serilerinden Arias şiddeti, %5-95 etkin süre, ortalama periyot, sözde elastik (PSA) ve tasarım (DSA) tepki spektrumları hesaplanarak değerlendirilmiştir. Fayın hareket doğrultusu boyunca ölçülen PGA değerleri, eşdeğer uzaklıklarda olmalarına rağmen, dik veya dike yakın doğrultulardaki istasyonlarda ölçülenlerden daha büyük olduğu gözlenmiştir. PGA ve PSA değerlerinin büyüklüğü ile istasyonların zemin sınıfları arasında uyumlu bir ilişki görülememiştir. Arias şiddeti, etkin süre ve ortalama periyot değerleri, Mw=7.7 depreminin enerjisinin fayın yırtılma yüzeyi boyunca kısa sürede yüksek frekanslı güçlü-çok güçlü sarsıntılarla, dik veya açılı mesafelerde ise, görece daha uzun sürede daha düşük frekanslı orta güçte sarsıntılarla boşaldığını, buna karşılık Mw=7.6 deprem enerjisinin ise, fay zonu boyunca uzun sürelerde düşük frekanslı sarsıntılarla boşaldığını göstermiştir. Bu durum ileri yönelim etkisi ile ilişkilendirilmiştir. Her iki deprem için hesaplanan PSA değerleri fay zonları boyunca yerleşen istasyonlarda DSA değerlerini plato (çoğunlukla, Mw=7.7 için 0.15-0.4 s, Mw=7.6 için 0.05-1.0 s), sönüm ve yüksek periyot bölgesinde ise, 1.0 g'yi de aştığı gözlenmiştir. Ayrıca, Mw=7.7 depreminde fay zonları boyunca düşey PSA değerlerinin kısa periyotlarda pik değerlere ulaştığı ve yakın çevredeki yapıların ve zeminin düşey yönde çok güçlü sarsılmasına ve ileri deformasyonlara neden olduğu değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, strong ground motion (SGM) records were analyzed spatially and spectrally to understand and explain the shaking intensities and the causes of damage generated by the two major earthquakes that occurred on February 6, 2023, centered in Kahramanmaraş–Pazarcık (Mw=7.7) and Elbistan (Mw=7.6). In this scope, variations of peak ground accelerations (PGA) with distance and VS30 were examined, and Arias intensity, 5–95% significant duration, mean period, pseudo-elastic (PSA) and design (DSA) response spectra were calculated and evaluated from acceleration time series. It was observed that PGA values measured along the fault-rupture direction were greater than those measured at stations located perpendicular or oblique to the rupture, even at equivalent distances. No consistent relationship could be identified between the magnitudes of PGA and PSA values and the soil classes of the stations. The Arias intensity, significant duration, and mean period values indicated that the energy of the Mw=7.7 earthquake was released as high-frequency strong to very strong shaking over a short duration along the rupture surface, and as relatively lower-frequency moderate shaking over longer durations at perpendicular or oblique distances. In contrast, the energy of the Mw=7.6 earthquake was released as low-frequency shaking over longer durations along the fault zone. This situation was associated with forward-directivity effects. For both earthquakes, the PSA values calculated for stations located along the fault zones exceeded the DSA values in the plateau range (predominantly 0.15–0.4 s for Mw=7.7 and 0.05–1.0 s for Mw=7.6), in the damping region, and at high periods, even exceeding 1.0 g. Additionally, it was evaluated that during the Mw=7.7 earthquake, vertical PSA values along the fault zones reached peak levels at short periods, causing very strong vertical shaking and advanced deformations in nearby structures and soil.