Tüketicilerin yeme farkındalığı ile restoranda yemek tercihleri arasındaki ilişki
The relationship between consumers' mindful eating and restaurant food preferences
  1. Tez No: 987267
  2. Yazar: GÜLSEREN ÖZALTAŞ SERÇEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMRA GÜRBÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mardin Artuklu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
Özet
Araştırmanın amacı tüketicilerin yeme farkındalığı ve restoranda yemek tercihi ilişkisini belirlemektir. Araştırmada tarama modeli kullanılarak kolayda örnekleme yöntemi kullanılmış ve 415 katılımcıya ulaşılmıştır. Araştırmaya katılanların çoğunluğunu kadın, bekar, lisans eğitim düzeyine sahip, ortalama gelire sahip ve restoranda ayda 1-4 defa yemek yiyen, normal beden kitle indeksine sahip olan bireylerin oluşturduğu belirlenmiştir. Araştırmada cinsiyet, eğitim durumu ve restoranda yeme sıklığı değişkenleri ile restorandaki yemek tercihi arasında anlamlı farklılıklar belirlenmiştir. Yaş, medeni durum, gelir durumu ve beden kitle indeksi ile restoranda yemek tercihi arasında anlamlı farklılık bulunmamıştır. Araştırmada yaş ve beden kitle indeksi değişkenleri ile yeme farkındalığı arasında istatistiki olarak anlamlı farklılıklar belirlenmiştir. Cinsiyet, medeni durum, eğitim durumu, gelir durumu restoranda yeme sıklığı değişkenleri ile yeme farkındalığı arasında anlamlı farklılık bulunmamıştır. Araştırmanın ana amacı olan yeme farkındalığı ve restoranda yemek tercihi arasındaki ilişkinin belirlenmesi için yapılan analizler sonucunda yeme farkındalığı ve restoranda yemek tercihi ilişkisine bakıldığında aralarında negatif yönde anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Yeme farkındalığı ile restoranda yemek seçiminin alt boyutları arasındaki ilişkiye bakıldığında, kişisel faktörler ve psikolojik faktörler arasında negatif yönlü anlamlı ilişki saptanmıştır. Yeme farkındalığı ile yemekle ilgili faktörler arasında pozitif yönlü anlamlı ilişki belirlenmiştir. Yeme farkındalığı ile çevresel faktörler arasında anlamlı ilişki belirlenmemiştir. Araştırmada özellikle yeme farkındalığı ile yemekle ilgili faktörler arasında pozitif yönde ilişki olması bireylerin yeme farkındalığı yüksek ise seçeceği yemeklerin özelliğine dikkat ettiği ve bilinçli bir seçim yaptığı sonucuna varılmaktadır. Tüketicilerin yeme farkındalığı ve yemek seçimlerini dikkate alan işletmelerin başarı olmaları ve tercih edilmeleri olasılığı artmaktadır. Ayrıca tüketicilerin de yeme farkındalığı konusunda bilinçlendirilmesi toplum sağlığı açısından gereklidir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to determine the relationship between consumers' mindful eating and food preference in restaurants. In the research, convenience sampling method was used using the survey model and 415 participants were reached. As a result of the research, it was determined that women, single individuals, individuals with bachelor's degree education, individuals with average income, and individuals with normal body itle index who eat between 1-4 meals in the restaurant constitute the majority. In the study, significant differences were determined between the variables of gender, educational status and frequency of eating in the restaurant and food preference in the restaurant. No significant differences were found between age, marital status, income status and body mass index and restaurant food preference. In the study, significant differences were determined between age and body mass index and eating awareness. No significant difference was found between gender, marital status, educational status, income status, frequency of eating in restaurants and mindful eating. As a result of the analyses conducted to determine the relationship between mindful eating and restaurant food preference, which is the main purpose of the study, a significant negative relationship was found between eating awareness and restaurant food preference. When the relationship between the sub-dimensions of eating awareness and restaurant food choice was analysed, a significant negative relationship was found between eating awareness and personal factors and psychological factors. A positive significant relationship was found between mindful eating and food-related factors. There was no significant relationship between mindful eating and environmental factors. In the research, especially the positive relationship between mindful eating and food-related factors leads to the conclusion that if individuals have high mindful eating, they pay attention to the characteristics of the food they choose and make a conscious choice. The fact that businesses provide services by taking into account the mindful eating and food choices of consumers can ensure their success and preference. In addition, raising awareness of consumers about mindful eating is necessary for public health.