Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi öğrencilerinin askeri darbelerle ilgili bilgi, algı ve tutumları üzerine bir inceleme
A study on Zonguldak Bülent Ecevit University students' knowledge, perceptions and attitudes regarding military coups
  1. Tez No: 987297
  2. Yazar: SÜLEYMAN HİLMİ YALÇIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN ÇAVUŞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Kamu Yönetimi, Political Science, Public Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Askeri darbeler, ordunun elinde bulunan güçten istifa ederek var olan yönetimleri baskı ve zor yoluyla iktidardan düşürmesidir. Bu durum, genellikle ordunun anayasal düzen içerisinde kendisine tanımlanan görev alanının dışına çıkması ya da mevcut anayasal ve yasal hükümleri kendi müdahalesini meşrulaştıracak şekilde yorumlamasıyla ortaya çıkmaktadır. Bu çerçevede askeri darbelerin yapılış nedenlerinin dönemin şartlarına göre benzerlikler ve farklılıklar gösterdiği görülmektedir. Örneğin, literatürde birçok kaynakta, Türkiye siyasi tarihinin bir askeri darbeler tarihi olarak adlandırılmakta olduğu görülmektedir. Bunun nedeni dönem içerisinde değişen siyasi, toplumsal ve ekonomik koşulların darbe için meşru bir neden sayılmasıdır. Dolayısıyla, neredeyse her 10 yılda bir gerçekleştirilen darbeler, Türkiye'yi siyasi, sosyal, ekonomik bakımdan etkilemiştir. Gerçekleştirilen darbeler sonucu demokratik süreç askıya alınmış, temel hak ve özgürlükler kısıtlanmış, anti demokratik uygulamalar gerçekleştirilmiş, devlet ve toplum düzeninde önemli değişiklikler yaşanmıştır. 1960 yılından başlayarak, askeri darbeler günümüz toplumunun oluşmasında oldukça etkili olmuştur. Oluşan yeni toplum içerisinde en büyük zararlardan birisini siyasi partiler yaşamışlardır. Bu çerçevede, konunun seçilme nedeni Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi öğrencilerinin askeri darbelerle ilgili bilgi, algı ve tutumlarının incelenmesine duyulan ihtiyaçtır. Çalışmada, öğrencilerin bu konudaki bilgi, algı ve tutumları ölçülerek söz konusu unsurların demografik değişkenlerle ilişkisi ortaya konulmaya çalışılmıştır. Araştırma bulgularına göre öğrencilerin büyük bir kısmının demokratik düzen içerisinde askeri darbeleri kabul edilemez bulduğu görülmüştür. Bulgulardan yola çıkılarak öğrencilerin darbelere demokratik süreci kesintiye uğratan ve toplumsal kutuplaşmayı arttıran bir olgu olarak baktıkları görülmüştür. Öğrenciler, Türkiye'nin siyasi tarihiyle paralel olacak şekilde, darbe nedenlerine ilişkin olarak siyasi kutuplaşma, ekonomik kriz ve meşruiyet kaybı gibi unsurlara vurgu yapmışlardır. Son olarak ise siyasetle ilgilenen öğrencilerin darbeyle ilgili bilgi düzeylerinin yüksek olduğu görülmüştür. Genel olarak bakıldığında, öğrencilerin darbelerle ilgili olumsuz bir tutum sergilediği anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Military coups are the overthrow of existing governments by force and pressure through the resignation of the power held by the army. This situation generally arises when the army goes beyond the field of duty defined for itself within the constitutional order, or when it interprets the existing constitutional and legal provisions in a way that legitimizes its intervention. In this framework, it is seen that the reasons for carrying out military coups show similarities and differences according to the conditions of the period. For example, in many sources in the literature, it is seen that the political history of Turkey is described as a history of military coups. The reason for this is that the changing political, social, and economic conditions during the period were considered a legitimate reason for a coup. Therefore, coups carried out almost every ten years have affected Turkey politically, socially, and economically. As a result of the coups carried out, the democratic process was suspended, fundamental rights and freedoms were restricted, anti-democratic practices were implemented, and significant changes were experienced in the state and social order. Starting from 1960, military coups have been quite influential in the formation of today's society. Among the most damaged within the newly formed society were political parties. In this context, the reason for choosing the subject is the need to examine the knowledge, perceptions, and attitudes of Zonguldak Bülent Ecevit University students regarding military coups. In the study, by measuring the knowledge, perceptions, and attitudes of the students on this subject, it was tried to reveal the relationship of these elements with demographic variables. According to the research findings, it was seen that the majority of students found military coups unacceptable within the democratic order. Based on the findings, it was seen that students viewed coups as a phenomenon that interrupted the democratic process and increased social polarization. In parallel with the political history of Turkey, students emphasized elements such as political polarization, economic crisis, and loss of legitimacy regarding the reasons for coups. Finally, it was observed that students interested in politics had a high level of knowledge about the coup. In general, it was understood that students displayed a negative attitude regarding coups.