Finansal teknolojik gelişim sürecinin bankacılık sektöründe algılanma düzeyi: Bir kamu bankası çalışanları üzerine uygulama
Perception level of financial technological development process in the banking sector: Application on employees of a public bank
  1. Tez No: 987305
  2. Yazar: BAHAR ÇETİNOĞLU TEPE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ KAHRAMANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Girişimcilik ve Yenilikçilik Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
  12. Bilim Dalı: Finans ve Bankacılık Bilim Dalı
Özet
Araştırmanın temel amacı, finansal teknolojilerin bankacılık sektöründeki gelişimini ve yenilikçilikle olan ilişkisini incelemektir. Bu doğrultuda hedef kitle olarak bir kamu bankasında çalışan 152 personelin finansal teknolojilerin (fintek) gelişimine katılımını ve yenilikçi faaliyetlerdeki rollerini incelemektir. Çalışma, rastgele örneklem yöntemi ile çevrim içi anketler vasıtasıyla gerçekleştirilmiş ve elde edilen veriler SPSS 21 istatistik program paketiyle analiz edilmiştir. Analizler; faktör analizi, frekans dağılımı, yüzde kullanılarak temel istatistiksel testlerle desteklenmiştir. Elde edilen bulgularla, finansal yenilikçilik ve yaratıcılığın bankacılık sektörüne etkileri kapsamlı bir şekilde analiz edilmiştir. Analizler, bankacılık sektöründe çalışan personelin fintek'e yönelik tutumlarını ve bu teknolojilerin benimsenme oranlarını göstermektedir. Araştırma Yenilikçilik, Bilgi Teknolojileri ve Yenilik İklimi arasındaki ilişkiye dair değerli bilgiler sunmaktadır. Yenilikçilik'in Yenilik İklimi'ni belirlemede daha kritik bir rol oynadığını önermektedir. Örgütler için bu önermeler, Yenilik İklimi'nin teşvik edilmesi ve Bilgi Teknolojilerine yatırım yapılmasının Yenilikçiliği artırmak için her ikisinin de kritik öneme sahip olduğunu göstermektedir. Yenilikçi düşünceyi destekleyen bir ortam yaratmak ve gerekli teknolojik altyapıyı sağlamanın, bir örgütün yenilikçi yeteneklerini önemli ölçüde artırdığı tespit edilmiştir. Bu bağlamda bir kamu bankasında yapılan araştırma sonucunda elde edilen bulgulara göre finansal okuryazarlık başarısı, alınan yenilikçilik ve yaratıcılık eğitimleri, çevresel-yenilikçi değişikliklere adaptasyon, kaynaklara ulaşımın kolaylığı ve hızlı yanıt verebilme kabiliyetinin Bankacılık hizmetlerinin kalitesini belirlemede etkili olduğu bulunmuştur. Regresyon Analizi sonucunda ise, Yenilikçik ,Yenilik İklimi ve Bilgi Teknolojileri arasında güçlü bir pozitif ilişki olduğu sonucu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of the research is to examine the development of financial technologies in the banking sector and its relationship with innovation. The participation of 152 personnel as a target group working in the development of financial technologies (fintech) and their roles in innovative activities are examined in this study. Online surveys with random sampling methods were applied and the data obtained was analyzed with SPSS 21 statistical program package in the research. The analyses were supported by factor analysis, frequency distribution and basic statistical tests with using percentages. The impacts of financial innovations and creativity in banking were analyzed deeply with the data obtained by the research. The analysis shows how the behaviours of the personnels, working in banking, for fintech were and the percentage of assimilations on fintech. The research is presenting valuable information about Innovation, Information Technologies and Innovation Climate. It suggests that Innovativeness plays a more critical role in determining the Innovation Climate. The suggestions presented in the study for organizations were indicating that stimulating Innovation Climate and investing in Information Technologies are both critical to increasing Innovation. Creating an environment supporting innovative thinking and providing the necessary technological infrastructure were proven ways to increase an organization's innovative capabilities significantly. In this context, according to the findings obtained as a result of the research conducted in a public bank, it was found that financial literacy success, innovation and creativity trainings, adaption to environmental-innovative changes, ease of access to resources and the ability to respond quickly were effective in determining the quality of banking services. As a result of the regression analysis, there is a strong positive relationship between innovativeness, innovation climate and information technologies.