Dijital okuryazarlık ve dijitalleşmenin çalışanların iş tatmini ve verimliliği üzerine etkisi
The impact of digital literacy and digitalisation on employee job satisfaction and productivity
  1. Tez No: 987306
  2. Yazar: İNCİ YAMAK ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET FERDA ÇAKMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Günümüzde hızla gelişen teknolojik dönüşüm, örgütlerin iş süreçlerini yeniden yapılandırmasını zorunlu kılmakta ve çalışanların dijital yeterliliklerinin önemini giderek artırmaktadır. Dijital teknolojilerin iş süreçlerine entegrasyonu, çalışanların iş yapma biçimlerini ve iş deneyimlerini köklü şekilde dönüştürmektedir. Dijital okuryazarlık düzeyi yüksek olan bireylerin teknolojik değişimlere daha kolay uyum sağladıkları, bu durumun iş tatminini ve bireysel verimliliği artırdığı görülmektedir. Ayrıca dijitalleşme, çalışanların görevlerini yerine getirirken karşılaştıkları güçlükleri azaltarak daha esnek ve etkili bir çalışma ortamı sunmaktadır. Bu araştırmada dijital okuryazarlık düzeyinin ve dijitalleşme olgusunun çalışanların iş tatmini ve verimliliği üzerindeki etkileri incelenmiştir. Dijital teknolojilerin iş süreçleriyle bütünleşmesi, çalışanların bilgiye erişim biçimlerini, iletişim yöntemlerini ve çalışma pratiklerini dönüştürerek iş ortamlarında köklü değişiklikler yaratmaktadır. Bu bağlamda dijital okuryazarlık, çalışanların yeni teknolojilere uyum sağlamaları, verimli çalışmaları ve mesleki tatmin düzeylerinin yükselmesi açısından kritik bir yeterlilik olarak değerlendirilmektedir. Araştırma nicel yöntemle yürütülmüş olup, Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi idari personeline uygulanan anket yoluyla veriler elde edilmiştir. Anket formu dört bölümden oluşmaktadır: Sosyodemografik bilgiler, Dijital Okuryazarlık Düzeyi, Dijitalleşmeye Yönelik Algılar ve İş Tatmini ile Verimliliği ölçen ölçek maddeleri. Google Forms aracılığıyla ulaştırılan ankete 190 katılımcı cevap vermiş, veriler SPSS programında analiz edilmiştir. Bulgular, dijital okuryazarlık düzeyi yüksek çalışanların dijitalleşmiş iş ortamlarında daha yüksek iş tatmini ve verimlilik sergilediklerini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In today's rapidly evolving technological landscape, organizations are compelled to restructure their business processes, which increases the importance of employees' digital competencies. The integration of digital technologies fundamentally transforms working practices and professional experiences. Employees with higher levels of digital literacy adapt more easily to technological changes, leading to increased job satisfaction and productivity. Moreover, digitalization reduces the difficulties encountered in task performance, providing a more flexible and efficient working environment.This study investigates the effects of digital literacy and digitalization on employees' job satisfaction and productivity. Adopting a quantitative research design, data were collected through a survey administered to 190 administrative staff members at Zonguldak Bülent Ecevit University. The questionnaire comprised four sections: sociodemographic information, digital literacy levels, perceptions of digitalization, and scale items measuring job satisfaction and productivity. Data were analyzed using SPSS software. The findings indicate that employees with higher levels of digital literacy exhibit significantly greater job satisfaction and productivity within digitalized work environments.