Tarım merkezlerinin sürdürülebilir kalkınma amaçları doğrultusunda irdelenmesi: İzmir sasalı biolab örneği
Examining agricultural centers in line with sustainable development goals: İzmir sasalı biolab example
- Tez No: 987358
- Danışmanlar: PROF. DR. İLKNUR TÜRKSEVEN DOĞRUSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bina Bilgisi Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışması, tarım ve mimarlık arasındaki ilişkiyi sürdürülebilirlik perspektifinden ele alarak Tarım Merkezi (Agri-Hub) yapılarının yeni bir mekânsal tipoloji olarak önemini tartışmaktadır. Artan kentleşme, çevresel sorunlar ve doğal kaynakların sınırlı hale gelmesi ile oluşan gıda kıtlığı sorunu üretim süreçlerinin yalnızca tarımsal bir faaliyet olarak değil, mekânsal ve toplumsal organizasyonla birlikte değerlendirilmesini gerekli kılmaktadır. Tarihsel süreçte tarım ve mimarlık arakesitinde, toplumsal gelişimler ve küresel anlaşmalar (Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları, SKA) bu konuya dair mekansal oluşumların niteliklerini büyük ölçüde etkilemiştir. Neolitik dönemden günümüze uzanan bu ilişkiler meta analiz yöntemiyle anahtar kelimeler vasıtasıyla güvenilir veritabanlarından literatür taramasıyla filtrelenmiş, bu bağlamdaki bilgi eksikliği ortaya konmuştur. Bu bulgular Tarım Merkezi yapılarını; kamusal iletişim, inovasyon ve sürdürülebilir tarımsal üretimi bir araya getiren bütüncül platformlar olarak öne çıkarmıştır. Çalışmada dünya ölçeğinde kota örnekleme yöntemiyle seçilen Agrotopia (Belçika), World Horti Center (Hollanda), Agrocité (Fransa), K-Farm (Hong Kong) ve Vertical Harvest (ABD) gibi öncü örnekler incelenmiş; bu yapılar üzerinden Tarım Merkezi bina tipolojisinin Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları'yla olan ilişkisi değerlendirilmiştir. Saha araştırması vaka analizi kapsamında İzmir Tarımı Geliştirme Merkezi (Sasalı Biolab) ele alınmış; yerel çiftçilerle yapılan anketler ve Tarım Merkezi ile gerçekleştirilen iş birlikleri, sürdürülebilir tarımın toplumsal tabana yayılmasında bu bina tipolojisinin kritik rolünü ortaya koymuştur. Bunun yanı sıra Sasalı Biolab, SKA'lar üzerinden tematik frekans analizi yöntemiyle irdelenmiş ve yerel ölçekte hangi hedeflere hangi oranda katkı sunduğu ortaya konmuştur. Bulgular, Tarım Merkezi yapılarının yalnızca üretim alanları değil, aynı zamanda sürdürülebilir tarım uygulamalarını teşvik eden ve Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları'yla doğrudan uyumlu sürdürülebilir tarım ve mimarlık ilişkisi, kentsel tarım ve Tarım Mimarlığı (Agritecture) adına gelecek potansiyeli yüksek merkezler olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the relationship between agriculture and architecture from a sustainability perspective, discussing the importance of Agricultural Center (Agri-Hub) structures as a new spatial typology. Increasing urbanization, environmental problems, and the resulting food shortage due to limited natural resources necessitate that production processes be evaluated not only as an agricultural activity but also in terms of spatial and social organization. Historically, social developments and global agreements (Sustainable Development Goals, SDGs) at the intersection of agriculture and architecture have greatly influenced the qualities of spatial formations related to this issue. These relationships, spanning from the Neolithic period to the present day, were filtered through a literature review of reliable databases using meta-analysis methods and keywords, revealing gaps in knowledge in this context. These findings highlight Agricultural Center structures as holistic platforms that bring together public communication, innovation, and sustainable agricultural production. The study examined pioneering examples selected through quota sampling on a global scale, such as Agrotopia (Belgium), World Horti Center (Netherlands), Agrocité (France), K-Farm (Hong Kong), and Vertical Harvest (USA), and evaluated the relationship between the Agricultural Center building typology and Sustainable Development Goals through these structures. The field research case study examined the Izmir Agricultural Development Center (Sasalı Biolab); surveys conducted with local farmers and collaborations with the Agricultural Center revealed the critical role this building typology plays in spreading sustainable agriculture to the social base. In addition, Sasalı Biolab was examined using thematic frequency analysis through SDGs, revealing the extent to which it contributes to local-level goals. The findings show that Agricultural Center structures are not only production areas but also centers with high future potential for sustainable agriculture and architecture, promoting sustainable agricultural practices and directly aligned with sustainable development goals, as well as for urban agriculture and Agritecture.