TEMPORAL AND SPATIAL ANALYSIS OF APPLICATIONS ON AN IMA SYSTEM USING ARINC 653 SPECIFICATION
ARINC 653 SPESİFİKASYONUNU GERÇEKLEYEN BİR IMA SİSTEMİNDE BAZI UYGULAMALARIN ZAMAN VE HAFIZA KULLANIMI BAKIMINDAN ANALİZİ
- Tez No: 987381
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖNDER ŞUVAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez kapsamında, ARINC 653 standardında sunulan bölütlerin yönetimi ve bölütler arası haberleşmenin sağlanması servislerinin gerçeklendiği bir simülatör geliştirilmiştir. Simülatörün gerçeklenmesinde C++ programlama dili kullanılmıştır. Bunun yanında, standartta bulunan APEX arayüzünün gerçeklenmesinde, standarda bağlı kalınarak, C programlama dili kullanılmıştır. Bahsedilen simülatör yazılımının geliştirilmesinde; yeniden kullanılabilirlik, taşınabilirlik, modülerlik ilkeleri ve gelecek çalışmalarda simülatöre yeni yeteneklerin kolayca eklenebilir olması göz önünde bulundurulmuştur. Simülatör yazılımı bir paylaşımlı kütüphane olarak derlenmekte ve bu kütüphane Python yorumlayıcısı tarafından bir genişletme modülü olarak kullanılmaktadır. Python dili ile geliştirilen bölütlerin simülatör yazılımını kullanabilmesi için gerekli olan altyapı, Ctypes kütüphanesi kullanılarak geliştirilmiştir. Bunlara ek olarak, ARINC 653 uyumlu bir sistemin konfigüre edilmesinde kullanılacak konfigürasyon dosyasının validasyonunu gerçekleştirmek amacıyla bir GUI geliştirilmiştir. GUI'nin geliştirilmesinde Python programlama dili ve Tkinter kütüphanesi kullanılmıştır. Geliştirilen simülatör yazılımı konfigürasyon dosyasında verilen parametrelerle uyumlu biçimde bölüt yazılımlarını çalıştırmaktadır.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this thesis, a simulator that implements partition management and interpartition communication services offered in the ARINC 653 standard has been developed. C++ programming language has been used in the implementation of the simulator. In addition, adhering to the standard, the C programming language has been used in the implementation of the APEX API. The simulator software has been developed by considering principles such as reusability, portability, and modularity, and considering that new capabilities can be easily added to the simulator in future studies. Simulator software is compiled as a shared library and this library is used as an extension module by Python interpreter. The infrastructure for Python partitions to be able to use simulator software has been developed using Ctypes library. In addition to these, a GUI has been developed to perform validation of the configuration files to be used in configuring an ARINC 653 compatible system. Python programming language and Tkinter library have been used in the development of the GUI. The simulator software runs partitions in accordance with the parameters given in the configuration file.