KBRN bilgi düzeyinin artırılmasında animasyon teknolojisinin kullanımı ve etkisinin incelenmesi; Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Tıp ve Hemşirelik Bölümü lisans öğrencileri örneği
Examination of the use and impact of animation technology in increasing CBRN knowledge: A case study of undergraduate students at Niğde Ömer Halisdemir University, Faculty of Medicine and Nursing
- Tez No: 987463
- Danışmanlar: PROF. DR. SEFA ERTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Sağlık Eğitimi, Sağlık Yönetimi, Emergency and First Aid, Health Education, Healthcare Management
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Afet Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
KBRN (Kimyasal, Biyolojik, Radyolojik ve Nükleer) olayları, insan yaşamında ciddi olumsuz sonuçlar doğuran afetlerdir. Bu tür olaylara karşı hazırlıksız olunması ve önlem alınmaması, zamanla daha büyük riskler yaratmaktadır. Bu nedenle, bireylerin KBRN farkındalık düzeylerinin artırılması ve doğru müdahale bilgilerinin verilmesi büyük önem taşımaktadır. Bu çalışma, KBRN olaylarına yönelik bilgi düzeyinin artırılmasında animasyon teknolojisinin kullanımını incelemektedir. Araştırmada lisans düzeyindeki hemşirelik ve tıp öğrencileri örneklem olarak seçilmiştir. Öğrencilerin KBRN farkındalık ve bilgi düzeyleri, eğitim öncesi ve sonrası yapılan testlerle değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgular, animasyon teknolojisiyle desteklenen eğitimin öğrencilerin KBRN konularına ilişkin bilgi düzeylerini istatistiksel olarak anlamlı biçimde artırdığını göstermektedir. Görüş ölçeğinden elde edilen veriler de bu bulguları destekler niteliktedir. Ortalama puanlar incelendiğinde, öğrenciler animasyonların derse ilgilerini artırdığını, konuları anlamalarını kolaylaştırdığını ve öğrenme sürecini daha eğlenceli hâle getirdiğini belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
CBRN (Chemical, Biological, Radiological, and Nuclear) incidents are disasters that have serious adverse effects on human life. Lack of preparedness and failure to take preventive measures against such events can lead to increasingly greater risks over time. Therefore, it is of great importance to enhance individuals' awareness of CBRN threats and to provide them with accurate information regarding appropriate response measures. This study examines the use of animation technology in increasing knowledge levels related to CBRN incidents. Undergraduate nursing and medical students were selected as the sample group. The students' levels of CBRN awareness and knowledge were assessed through pre- and post-training tests. The findings indicate that education supported by animation technology significantly increased students' knowledge levels on CBRN topics in a statistically meaningful way. Data obtained from the opinion scale also support these findings. An examination of the mean scores reveals that students reported that animations increased their interest in the course, facilitated their understanding of the subjects, and made the learning process more enjoyable.