Tanınmış markaların markanın fonksiyonları açısından değerlendirilmesi ve uluslararası tic. yansımaları: Olumlu ve olumsuz olay incelemesi
Valuation of well-known trademarks in terms of trademark functions and their implications on international trade: A case study of positive and negative case studies
  1. Tez No: 987464
  2. Yazar: SÜHEYLA TÜRKMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FÜSUN ÇELEBİ BOZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası Ticaret, International Trade
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik Ana Bilim Dalı
Özet
Küreselleşme ile birlikte ekonomik faaliyetler hız kazanmış ve buna bağlı olarak da sınai mülkiyet hakları önem kazanmıştır. Marka, gerek ulusal gerekse uluslararası piyasalarda ticari faaliyette bulunan şirketlerin sahip olduğu en önemli varlıktır. Doğru yönetilen ve belirli bir güce haiz marka, ona sahip olan şirketin ticari ve sosyal değerini arttırdığı düşünülmektedir. Markanın tüketicinin mal ve hizmet satın alma davranışındaki kararlarını doğudan etkileyen önemli bir faktör olduğu düşünülmektedir. Söz konusu etkileme faaliyetinin olumlu sonuçlanması durumunda firmaların ürettiği mal ve hizmetlere olan talep ve kârlılık oranları artmaktadır. Bu nedenle hak sahipleri için büyük önem arz eden marka, uzun zaman alan stratejik çalışmaların parçası olarak ortaya çıkmaktadır. Büyük bir emeğin ürünü olarak ortaya çıkan markanın içerdiği ekonomik değer dikkate alındığında, markanın etkili bir şekilde korunması sahibi için büyük önem taşımaktadır. Bu çalışma da yöntem olarak nitel yöntemlerden biri olan belge incelemesi metodu, içerik analizi ve örnek olay incelemesi yöntemi kullanılmıştır. İçerik analizi yöntemi, kitle iletişim araçlarının sayısının artması ve bu araçların gelişmesi ile akademik çalışmalarda sık kullanılan araştırma yöntemleri arasında yer almaktadır. Bu çalışmanın amacı marka ve tanınmış marka kavramlarının ifade edilip, tanınmış markaların markanın fonksiyonlarını yerine getirme düzeylerinin, kriz dönemlerinde sosyal medyanın tüketici tepkilerine ve marka algısına etkisine ilişkin farklı iki olay incelemesi yapılarak ortaya konulması ve inceleme sonuçlarının ulusal ve uluslararası ticarete yansımalarının değerlendirilmesidir. Çalışmanın sonucuna göre iki farklı sektördeki farklı iki markadan birinin markanın fonksiyonlarını yerine getirmemesinin hedef kitle üzerindeki ekonomik ve sosyal geri dönüşlerinin firma açısından hızlı ve olumsuz olduğu görülmektedir. Markanın fonksiyonlarını yerine getiren firma için ise geri dönüşlerin olumlu olduğu ve beklenen etkinin ortaya çıktığı anlaşılmaktadır. Dolayısıyla ürün ve hizmet kalitesi, ulaşılabilirlik, tanınırlık vs gibi hususların yanı sıra artık müşteri ilişkilerinin de hedef kitle tarafından izlenebilir olduğu üstelik sosyal medya sayesinde bu izlenilebilirliğin sınırlarının kalktığı bunun sonucunda da artık sosyal medyanın da kalite kadar önemli olduğu kanaatine ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
With globalization, economic activities have gained momentum and, consequently, industrial property rights have become increasingly important. Trademark is the most important asset owned by companies engaged in commercial activities in both national and international markets. A trademark that is properly managed and has a certain power is believed to increase the commercial and social value of the company that owns it. The trademark is considered an important factor that directly influences consumers' decisions regarding the purchase of goods and services. When this influence yields positive results, demand for the goods and services produced by companies increases, as do their profitability rates. Therefore, the trademark, which is of great importance to rights holders, emerges as part of long-term strategic efforts. Considering the economic value embodied in a trademark, which is the product of considerable effort, its effective protection is of great importance to its owner. This study uses qualitative methods such as document review, content analysis, and case study analysis. Content analysis is one of the most frequently used research methods in academic studies due to the increase in the number of mass communication tools and their development. The purpose of this study is to examine the concepts of trademark and well-known trademark, to reveal the levels at which well-known trademarks fulfill the functions of a trademark, and to evaluate the implications of the findings for national and international trade by conducting two case studies on the impact of social media on consumer reactions and trademark perception during crisis periods. According to the results of the study, it is seen that the economic and social repercussions of one of the two different trademarks in two different sectors not fulfilling the functions of the trademark on the target audience are rapid and negative for the company. For the company that fulfilled the trademark's functions, the repercussions were positive, and the expected effect was achieved. Therefore, it was concluded that, in addition to issues such as product and service quality, accessibility, and recognition, customer relations are now also monitored by the target audience, and thanks to social media, the boundaries of this monitoring have been removed. As a result, social media is now considered as important as quality.