Ortaokul öğrencilerinin üstbilişsel izleme düzeylerinin yaşa göre değişiminin incelenmesi: Sinyal tespit kuramı çalışması
Analysis of the changes in metacognitive monitoring levels of middle school students according to age: A signal detection theory study
- Tez No: 987462
- Danışmanlar: PROF. DR. TAHSİN OĞUZ BAŞOKÇU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Eğitim ve Öğretim, Psychology, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma 120K850 no'lu“Çevrimiçi Bilişsel Tanıya Dayalı İzleme Modelinin Üst Düzey Düşünme Becerilerine Etkisi”başlıklı TÜBİTAK 1001 projesinin verileriyle yürütülmüştür. Çalışmanın amacı; 5, 6 ve 7. sınıf öğrencilerinin okuma becerileri, matematik ve fen bilimleri alanlarındaki üstbiliş seviyelerini STK Tip-2 yöntemiyle tespit etmek ve karşılaştırmaktır. Çalışma, STK Tip-2 yöntemlerinin eğitim alanında ve performans görevlerinde kullanımını test etmek ve yöntemin güvenirliği ve geçerliğine ilişkin kanıt toplamayı hedeflemektedir. Kesitsel tarama modelindeki çalışmanın bulguları sınıf düzeyi arttıkça üstbilişsel izleme becerisinin doğrusal olarak artacağı beklentisini desteklememiştir. 5. sınıftan 6. sınıfa geçişte önemli bir düşüş gözlenirken, 7. sınıfta ise bu düşüşün kısmi bir toparlanma gösterdiği tespit edilmiştir. 6. sınıfta gözlemlenen düşüş, ergenliğe geçişe bağlı nörobilişsel ve sosyal-pedagojik faktörlerin geçici bir etkisi olarak yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted using data from the TÜBİTAK 1001 project number 120K850, titled“The Effect of the Online Cognitive Diagnosis-Based Monitoring Model on Higher-Order Thinking Skills.”The study aimed to determine and compare the metacognition levels of 5th, 6th, and 7th grade students in reading, mathematics, and science using the STK Type-2 method. The study aimed to test the use of the STK Type-2 methods in education and performance tasks and gather evidence for the reliability and validity of the method. The findings of the cross-sectional survey model did not support the expectation that metacognitive monitoring skills would increase linearly with increasing grade level. While a significant decline was observed in the going through from 5th to 6th grade, a partial rebound was observed in 7th grade. The decline observed in 6th grade was interpreted as a temporary effect of neurocognitive and socio-pedagogical factors related to the transition to adolescence.