Manisa ili Yuntdağı bölgesinde oynanan halk danslarının belgelenmesi ve dijital arşivleme
Documentation and digital archiving of folk dances performed in the Yuntdağı region of Manisa province
  1. Tez No: 987478
  2. Yazar: SERHAT EPSOYLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAN TEMEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Sahne ve Görüntü Sanatları, Arşiv, Music, Performing and Visual Arts, Archive
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik ve Sahne Sanatları Bilim Dalı
Özet
Kültürel miras, toplumların tarihsel kimliğini oluşturan ve kuşaktan kuşağa aktarılan gelenekler, ritüeller, müzikler ve danslar gibi öğelerden meydana gelir. Günümüzde modernleşme süreciyle birlikte kültürel mirasın korunması ve sonraki nesle devredilmesi önemli bir sorun haline gelmiştir. Bu bağlamda, bu çalışma Manisa ili Yuntdağı bölgesine özgü halk danslarına ait bütün öğelerin; dans, müzik, kostüm, kültürel altyapı, enstrümanların sistematik biçimde belgelenmesini, dijital ortamda arşivlenmesini ve kamusal erişime açılmasını amaçlamaktadır. Araştırmanın saha aşamasında, bölge halkıyla yarı yapılandırılmış mülakatlar gerçekleştirilmiş; elde edilen nitel veriler, MAXQDA yazılımı aracılığıyla tematik analiz yöntemiyle çözümlenmiştir. Bu analiz süreci, halk danslarının yapısal özelliklerini, kültürel temsillerini ve zaman içerisindeki dönüşümünü ortaya koymuştur. Araştırma sonucunda elde edilen veriler, dijital koruma ve sürdürülebilirlik ilkeleri doğrultusunda bir web tabanlı arşiv oluşturularak sisteme entegre edilmiştir. Geliştirilen bu dijital platformda, her bir halk oyunu için metinsel açıklamalar, görsel-işitsel belgeler ve kullanıcı dostu erişim modülleri sunulmaktadır. Söz konusu platforma tez üzerinde erişim, mobil cihazlarla uyumlu hızlı yanıt (QR – Quick Response) kodları aracılığıyla sağlanmaktadır. Bu çalışma, dijital teknolojilerin kültürel mirasın belgelenmesi ve erişilebilirliğinin artırılmasındaki işlevselliğini ortaya koymakta; yerel halk danslarının bilimsel temellere dayalı bir biçimde arşivlenmesine katkı sunmaktadır. Ayrıca, kültürel kimliğin korunmasına yönelik sürdürülebilir ve model teşkil edebilecek bir uygulama örneği sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Cultural heritage consists of elements such as traditions, rituals, music, and dances that form the historical identity of societies and are transmitted from generation to generation. In today's modernization process, the preservation of cultural heritage and its transmission to future generations has become a significant challenge. In this context, the present study aims to systematically document all components of the folk dances unique to the Yuntdağı region of Manisa Province—including dance, music, costumes, cultural background, and instruments—digitally archive them, and make them publicly accessible. During the fieldwork phase, semi-structured interviews were conducted with local residents, and the qualitative data obtained were analyzed using thematic analysis through MAXQDA software. This analytical process revealed the structural characteristics, cultural representations, and temporal transformations of the folk dances. The data collected from the research were integrated into a web-based archive in accordance with digital preservation and sustainability principles. On this digital platform, each folk dance is accompanied by textual descriptions, audiovisual materials, and user-friendly access modules. Access to the platform related to the thesis is provided through Quick Response (QR) codes compatible with mobile devices. This study demonstrates the functionality of digital technologies in documenting and enhancing the accessibility of cultural heritage and contributes to the scientific archiving of local folk dances. Furthermore, it presents a sustainable and exemplary model for the preservation of cultural identity.