Spinal anestezi altında alt ekstremite cerrahisi yapılacak yaşlılarda üre/kreatinin oranının ve serum osmolaritesinin postspinal hipotansiyon ile ilişkisi
The relationship of urea/creatinine ratio and serum osmolarity with postspinal hypotension in the elderly operated for lower extremity surgery under spinal anesthesia
- Tez No: 987487
- Danışmanlar: PROF. DR. İNCİ KARA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Amacımız, üre/kreatinin oranının ve serum osmolaritesinin spinal anestezi altında alt ekstremite ameliyatı olacak yaşlı hastalarda spinal anestezi sonrası hipotansiyon ile ilişkisini değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Araştırmamız prospektif gözlemsel bir çalışma olarak tasarlanıp yürütülmüştür. Araştırmanın örneklemini dahil edilme kriterlerini karşılayan ASA I-II sınıfı 65 yaş ve üzeri 83 hasta oluşturmuştur. Araştırmaya dahil edilen hastalara rutinde olduğu şekliyle spinal anestezi uygulanmıştır. Sistolik kan basıncının bazale göre %25 düşmesi veya mutlak olarak 100 mmHg'nın altına düşmesi hipotansiyon olarak tanımlanmıştır (172). Tanıma göre hastalar hipotansiyon (n: 37) ve normotansiyon (n: 46) gruplarına ayrılmıştır. Bulgular: Serum osmolaritesi için ortalama değerler normotansiyon grubu için 301,43 mOsm/L, hipotansiyon grubu için 301,62 mOsm/L olarak hesaplanmıştır. Üre (mmol/L) / kreatinin (mmol/L) oranı için median değerler normotansiyon grubu için 80, hipotansiyon grubu için 93,93 olarak hesaplanmıştır. Gruplar arasında serum osmolaritelerinin ortalama değeri açısından anlamlı fark saptanmamışken (p: 0,895), üre/kreatinin oranlarının median değeri açısından anlamlı fark bulunmuştur (p: 0,012). Üre/kreatinin oranı ve spinal hipotansiyon arasında korelasyon değerlendirilmiş, ancak istatistiksel olarak anlamlı bir sonuç saptanmamıştır (r: -0,211, p: 0,056). Üre/kreatinin oranının spinal hipotansiyonu öngörmedeki değeri ROC analizi ile incelenmiş, ancak başarısı düşük bulunmuştur (AUC: 0,661). Üre/kreatinin oranı için belirlenen kesme değer için (>85,64) spinal hipotansiyonun %59 sensitivite ve %60 spesifisite ile öngörülebildiği anlaşılmıştır. Sonuç: Mevcut araştırmaya göre serum osmolaritesinin spinal hipotansiyonu öngörmede klinik olarak kullanımı yararsızdır, üre/kreatinin oranının ise klinik kullanımı sınırlı düzeyde yararlıdır.
Özet (Çeviri)
Objective: Our aim was to evaluate the relationship of urea/creatinine ratio and serum osmolarity with postspinal hypotension in elderly patients who would undergo lower extremity surgery under spinal anesthesia. Materials and Methods: Our research was designed and conducted as a prospective observational study. The sample of the study consisted of 83 patients aged 65 years or older in ASA I-II physical status who met the inclusion criteria. Spinal anesthesia was applied to the patients as it was routinely. A 25% decrease in systolic blood pressure compared to baseline or an absolute decrease below 100 mmHg is defined as hypotension (160). According to this definition, patients were divided into hypotension (n: 37) and normotension (n: 46) groups. Results: The mean values for serum osmolarity were calculated as 301.43 mOsm/L for the normotension group and 301.62 mOsm/L for the hypotension group. Median values for urea (mmol/L) / creatinine (mmol/L) ratio were calculated as 80 for the normotension group and 93.93 for the hypotension group. While no significant difference was found between the groups in terms of mean value of serum osmolarities (p: 0.895), a significant difference was found in terms of median value of urea/creatinine ratios (p: 0.012). Correlation between urea/creatinine ratio and postspinal hypotension was evaluated, but no statistically significant result was found (r: -0.211, p: 0.056). The value of the urea/creatinine ratio in predicting spinal hypotension was examined by ROC analysis, but its success was found as low (AUC: 0.661). For the cut-off value (>85.64) determined for the urea/creatinine ratio, it was founded that spinal hypotension could be predicted with 59% sensitivity and 60% specificity. Conclusion: According to the current research, the clinical use of serum osmolarity in predicting spinal hypotension seems useless, while the clinical use of urea/creatinine ratio is limited.