Suriyeli firmaların Türkiye'ye adaptasyonlarının ve bağlantılarının inovasyon performansları üzerinde etkisi
Impact of Syrian firms' adaptation and connections to Turkey on innovation performance
- Tez No: 987486
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET GÜVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bingöl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, Gaziantep'te faaliyet gösteren Suriyeli firmaların inovasyon performanslarını ve genel şirket başarılarını etkileyen faktörleri incelemektir. Araştırmanın anakütlesini Gaziantep'te faaliyet gösteren Suriyeli girişimciler oluşturmakta olup, örneklem kapsamında 196 Suriyeli firmadan elde edilen veriler değerlendirilmiştir. Veriler, anket yöntemiyle toplanmış ve analiz sürecinde SPSS ile AMOS istatistik programları kullanılmıştır. Tanımlayıcı istatistiklerin yanı sıra güvenilirlik analizleri, çoklu doğrusal regresyon analizleri ve Relative Importance Index (RII) hesaplamaları gerçekleştirilmiştir. Araştırmada kullanılan dört temel yapı olan“Entegrasyon ve Zorluklar”,“Şirket Performansı”,“İnovasyon ve Yeni Ürünler”ve“Yabancı Pazarlarla İlişkiler”ölçeklerinin Cronbach Alfa değerleri .755 ile .950 arasında değişmiş ve ölçeklerin güvenilir olduğu görülmüştür. Tanımlayıcı analizlere göre firmaların %63,8'i 0-9 çalışanla küçük ölçeklidir; %50,5'i Suriyeli ortaklı, %13,8'i Türk ortaklı ve %35,7'si tek sahipli yapıdadır. Ayrıca firmaların %44,4'ü yalnızca Türkiye'de, %41,8'i hem Türkiye'de hem yurt dışında faaliyet göstermekte; %70,4'ü ise Türkiye ile önceden ticari ilişki kurmamıştır. Yapılan regresyon analizleri sonucunda, firmaların Türkiye'ye entegrasyon düzeylerinin inovasyon ve şirket performansı üzerinde anlamlı ve pozitif yönde etkili olduğu belirlenmiştir (p <0.001). Ayrıca hem Türkiye hem de yabancı pazarlarda faaliyet gösteren firmaların, sadece Türkiye'de faaliyet gösterenlere kıyasla daha yüksek inovasyon performansına sahip olduğu bulunmuştur (p = 0.002). Öte yandan, Türkiye ile önceden ticari ilişkisi bulunan firmaların inovasyon ve performans düzeylerinin daha düşük olduğu tespit edilmiştir (p < 0.05). Yabancı pazarlarla ilişkiler değişkeni ise istatistiksel olarak anlamlı bir etki göstermemiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the factors affecting the innovation performance and overall business success of Syrian firms operating in Turkey. The population of the research consists of Syrian entrepreneurs active in Turkey, and data collected from a sample of 196 Syrian firms were evaluated. Data were gathered through a survey method, and SPSSand AMOS statistical software were used during the analysis process. In addition to descriptive statistics, reliability analyses, multiple linear regression analyses, and Relative Importance Index (RII) calculations were conducted. The Cronbach's alpha values for the four main constructs used in the study —“Integration and Challenges,”“Company Performance,”“Innovation and New Products,”and“Relations with Foreign Markets”— ranged from .755 to .950, indicating the scales are reliable.According to descriptive analyses, 63.8% of the firms are small-scale enterprises with 0–9 employees; 50.5% are Syrian partnerships, 13.8% are Turkish partnerships, and 35.7% are sole proprietorships. Additionally, 44.4% of the firms operate only in Turkey, while 41.8% operate both in Turkey and abroad; 70.4% had no prior commercial relationship with Turkey.The regression analyses revealed that the level of integration of firms into Turkey has a significant and positive impact on both innovation and business performance (p < 0.001). Moreover, firms operating in both Turkey and foreign markets showed higher innovation performance compared to those operating only in Turkey (p = 0.002). On the other hand, firms with prior commercial ties to Turkey were found to have lower levels of innovation and performance (p < 0.05).