Afganistan'da Türk markalarına yönelik güvenin araştırılması
Investigating trust in Turkish brand in Afghanistan
- Tez No: 987491
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA BİLGEHAN KUTLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Afgan tüketicilerin Türk markalarına olan güvenini etkileyen faktörleri incelemektedir. Araştırmanın temel amacı, marka algısının oluşumunda ve marka sadakatinin gelişmesinde rol oynayan kritik değişkenleri ortaya koymaktır. Bu bağlamda beş temel faktör olan menşei ülke, ürün kalitesi, müşteri memnuniyeti, marka güveni ve marka sadakati dikkate alınmış ve aralarındaki ilişkileri ölçmek için dokuz ana etki hipotezi ve iki aracılık hipotezi geliştirilmiştir. Hipotezler, ülke menşeinin ürün kalitesi, müşteri memnuniyeti, marka güveni ve marka sadakati üzerindeki etkilerini; ayrıca ürün kalitesinin müşteri memnuniyeti ve marka güveni üzerindeki, müşteri memnuniyetinin marka güveni ve marka sadakati üzerindeki ve son olarak marka güveninin marka sadakati üzerindeki etkilerini kapsamaktadır. Araştırma, Yapısal Eşitlik Modellemesi (SEM) yöntemiyle, daha önce Türk ürünlerini satın almış Afgan tüketicilerden toplanan veriler üzerinden yürütülmüştür. Bulgular, menşei ülkenin tüketicilerin kalite algısı ve marka güveni üzerinde güçlü bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir. Ayrıca ürün kalitesi ve müşteri memnuniyeti, bu ilişkilerde aracı rol oynamakta ve marka güveni ile sadakatini pekiştirmektedir. Araştırma sonuçları, marka güveninin doğrudan marka sadakati ile bağlantılı olduğunu ve tüketicilerin Türk markalarına yönelik sürekli bağlılık geliştirdiğini ortaya koymaktadır. Kültürel ve sosyal açıdan bakıldığında, tarihsel bağlar, ortak değerler ve Türkiye'nin Afganistan'daki olumlu imajı, tüketici güveni ve sadakatinin oluşmasında belirleyici bir faktör olmaktadır. Çalışma, Türk markalarının Afganistan pazarındaki sürdürülebilir başarısının istikrarlı kalite, şeffaf iletişim ve kültürel yakınlık ile mümkün olacağını vurgulamaktadır. Ayrıca araştırma sonuçları, Türk şirketleri için stratejik içgörüler sunmakta ve iki ülke arasındaki ticari iş birliğini güçlendirmek isteyen politika yapıcılar için de önemli pratik katkılar sağlamaktadır. Genel olarak, bu araştırma Afgan tüketicilerin Türk markalarına yönelik güven ve sadakatini anlamak için kapsamlı bir model sunmakta ve uluslararası pazarlama ile tüketici davranışı literatürüne katkıda bulunmaktadır. Ayrıca güven ve sadakati etkileyen faktörleri ortaya koyarak, sınır ötesi pazarlarda faaliyet gösteren işletmelere değerli yol haritaları sağlamakta ve farklı kültürel bağlamlarda yapılacak gelecekteki çalışmalara zemin hazırlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the factors that influence Afghan consumers' trust in Turkish brands. The main purpose of the research is to identify the critical variables that play a role in the formation of brand perception and the development of brand loyalty. In this context, five key factors Country of Origin (COO), Product Quality (PQ), Customer Satisfaction (CS), Brand Trust (BT), and Brand Loyalty (BL) were considered, and nine main effect hypotheses and two mediation hypotheses were developed to measure the relationships among them. The hypotheses cover the effects of country of origin on product quality, customer satisfaction, brand trust, and brand loyalty; the effects of product quality on customer satisfaction and brand trust; the effects of customer satisfaction on brand trust and brand loyalty; and finally, the effect of brand trust on brand loyalty. The research was conducted using the Structural Equation Modeling (SEM) method, based on data collected from Afghan consumers who had previously purchased Turkish products. The findings indicate that country of origin has a strong influence on consumers' perceptions of product quality and brand trust. Moreover, product quality and customer satisfaction act as mediators in these relationships, reinforcing brand trust and loyalty. The results further reveal that brand trust is directly linked to brand loyalty, demonstrating that Afghan consumers develop consistent commitment to Turkish brands. From a cultural and social perspective, historical ties, shared values, and Turkey's positive image in Afghanistan are decisive factors in building consumer trust and loyalty. The study emphasizes that the sustainable success of Turkish brands in the Afghan market depends on consistent quality, transparent communication, and cultural affinity. In addition, the results provide strategic insights for Turkish companies seeking to strengthen their presence in Afghanistan and offer practical contributions for policymakers aiming to enhance bilateral trade cooperation between the two countries. Overall, this research presents a comprehensive model for understanding Afghan consumers' trust and loyalty toward Turkish brands and contributes to the international marketing and consumer behavior literature. Furthermore, by identifying the factors affecting trust and loyalty, it provides valuable guidance for businesses operating in cross-border markets and lays the groundwork for future studies in different cultural contexts.