Pandemi sonrası Gercüş ve kırsalında tersine göç ve sosyo-ekonomik değişim
Reverse migration and socio-economic change in Gercüş and its rural areas after the pandemic
- Tez No: 987490
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT CİHANGİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Batman Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Göç Çalışmaları Ana Bilim Dalı
Özet
Covid-19 Pandemisi, dünya çapında olduğu gibi Türkiye'de de ekonomik ve sosyal yapıları derinden etkileyerek yeni göç hareketlerine yol açmıştır. Büyük şehirlerde yaşayan birçok kişi, pandeminin getirdiği sonuçlar, sağlık kaygıları ve sosyal mesafeler nedeniyle kırsal alanlara yönelmiştir. Bu süreçte özellikle Batman'ın Gercüş ilçesi ve bağlı köyler, göç hareketinin yaşandığı önemli alanlardan biri haline geldi. Gercüş ilçesi ve kırsalı, pandemiden önce nüfus kaybı yaşayan bir bölge iken, pandemi sonrası dönemde göç alan bir alana dönüşmüştür.Pandeminin ardından kırsal alanlarda sadece demografik değişiklikler ile birlikte, sosyo-ekonomik ilişkiler ve toplumsal dayanışma biçimleri de değişmiştir. Kentlerden kırsala dönen bir kısım, dijitalleşmenin olanakları sayesinde uzaktan erişimle devam ederek kırsal ekonomiye yeni bir dinamizm kazandırılmıştır. Tarım ve hayvancılık gibi geleneksel geçim kaynakları yeniden canlanmış, organik tarım, arıcılık ve el sanatları gibi sektörlerde büyüme gözlemlenmiştir. Bu göç hareketleri sadece ekonomik değil, aynı zamanda toplumsal ilişkiler açısından da önemli etkiler yaratmıştır. Köy yaşamı yeniden değer kazanmıştır. Bunun yanı sıra, özellikle yaşlı ve emekli nüfus için kırsala dönüş, pandemi sürecinin getirdiği kısıtlamalardan ve sağlık risklerinden kaçışın bir sonucu olarak ortaya çıktı. Emekliler ve sağlık açısından hassas gruplar, daha güvenli ve sakin bir yaşam arayışıyla kırsal kesimlere yönelmişlerdir. Öte yandan, Pandeminin yarattığı yeni yaşam tarzı, Batman-Gercüş ilçesi ve kırsalının pandemi öncesi ve sonrasında gerçekleşen göçün sosyo-ekonomik ve toplumsal durumlarını analiz ederek, kırsal alanın geniş kapsamlı ve önemli verileri sunuyor. Kırsal kalkınma politikalarının ve toplumsal dayanışma ağlarının bu yeni dinamikler çerçevesinin nasıl şekillenmesi gerektiği konusunda fikir verilmesi amaçlanıyor. Çalışma, nitel araştırma yöntemine dayanmaktadır. Araştırmada Betimsel Analiz Tekniği kullanılarak Gercüş ve köylerinde pandemi sonrası göç hareketlerinin yerel halk üzerindeki etkileri analiz edilmiştir. Veri toplama aracı olarak yerel gözlemler, resmi veriler (TÜİK verileri), literatür taraması ve yapılandırılmış görüşme formları kullanılmıştır. Ayrıca pandemi öncesi ve sonrası nüfus verileri karşılaştırılarak göçün etkileri demografik ve ekonomik göstergeler çerçevesinde değerlendirilmiştir. Dolayısıyla bu çalışma, tersine göçün sadece nüfus hareketi değil, kırsal kalkınmayı etkileyen çok boyutlu bir toplumsal dönüşüm olduğunu ortaya koymaktadır. Çalışma sonuçları, yerel kalkınma politikalarının yeniden şekillendirilmesi ve kırsal yaşamın sürdürülebilirliğinin sağlanması açısından önemli veriler de sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The Covid-19 Pandemic has deeply affected economic and social structures in Turkey as well as worldwide, leading to new migration movements. Many people living in big cities have turned to rural areas due to the consequences of the pandemic, health concerns and social distances. In this process, especially Batman's Gercüş district and affiliated villages became one of the important areas where the migration movement took place. While Gercüş district and its countryside were a region that experienced population loss before the pandemic, it turned into an area that received migration in the post-pandemic period. After the pandemic, not only demographic changes in rural areas, socio-economic relations and forms of social solidarity have changed, as well. A part of the cities that has returned to the countryside has continued with remote access thanks to the possibilities of digitalization, bringing a new dynamism to the rural economy. Traditional livelihoods such as agriculture and animal husbandry were revived, and growth was observed in sectors such as organic agriculture, beekeeping and handicrafts. These migration movements have created significant effects not only in terms of economic but also in terms of social relations. Village life has regained value. In addition, the return to the countryside, especially for the elderly and retired population, emerged as a result of the escape from the restrictions and health risks brought about by the pandemic process. Retirees and health-sensitive groups have turned to rural areas in search of a safer and calmer life. On the other hand, the new lifestyle created by the pandemic analyzes the socio-economic and social situations of the migration that took place before and after the pandemic of the Batman-Gercüş district and the countryside, and provides a wide-ranging and important data of the countryside. It is aimed to give an idea on how rural development policies and social solidarity networks should be shaped by this new framework of dynamics. The study is based on the qualitative research method. In the research, the effects of post-pandemic migration movements on the local people were analyzed in Gercüş and its villages using the descriptive analysis technique. Local observations, official data (TÜİK data), literature review and structured interview forms were used as data collection tools. In addition, the effects of migration were evaluated within the framework of demographic and economic indicators by comparing population data before and after the pandemic. Therefore, this study reveals that reverse migration is not only a population movement, but a multidimensional social transformation that affects rural development. The results of the study also provide important data in terms of reshaping local development policies and ensuring the sustainability of rural life.