Ahlat Müzesi'nden Urartu dönemine ait bir grup takının değerlendirilmesi
An evaluation of a group of jewelry from the Urartian period in the Ahlat Museum
- Tez No: 987508
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLCAN GÖKCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Iğdır Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Tez çalışmamızda, Ahlat Müzesi envanterine kayıtlı olan sekiz adet fibula, on yedi adet süs iğnesi ve on iki adet bilezik incelenmiştir. Söz konusu takılar, müze envanterine kayıtlı olup, çoğunlukla satın alma yoluyla ve nadiren müsadere ile kuruma kazandırılmıştır. Bu eserlerin geliş yerleri ve buluntu durumu bilinmemektedir. İncelemiş olduğumuz takıların hepsi bronz üretimidir. Söz konusu takılar döküm tekniğinde üretilmiştir. Bezemeler ise çizgisel kazıma tekniğiyle gerçekleştirilmiştir. Ahlat Müzesi'nden incelemiş olduğumuz takılar kendi içinde tipolojik olarak da çeşitlilik göstermektedir. Bunlardan fibulalar üçgen gövdeli, şişkin gövdeli ve“U”formludurlar. İğneler, haşhaş kapsülü, tomurcuk, budak ve protom başlıdırlar. Bilezikler ise küt, yılan ve ejder uçludurlar. Bütün bu formlar, Urartu yerleşimlerinin hemen tamamında görülmekte olup, Urartu kültüründe en yaygın kullanılan formları temsil etmektedir. Değerlendirmiş olduğumuz takılar kendi içinde de sayısal olarak farklılık göstermektedir. Fibulalar, süs iğneleri ve bilezikler boyut olarak da kendi içinde farklılık arz etmektedir. Ahlat Müzesi'nde sergilenen ve incelemiş olduğumuz takı grubu kuruma satın alma ve müsadere yoluyla getirildikleri için tam olarak nerede ve nasıl ele geçtikleri bilinmemektedir. Bu nedenle takıların tarihlendirilmesinde benzer örneklerden yararlanılmıştır. Böylelikle benzer örneklerden yola çıkılarak, takılar yaklaşık olarak M.Ö. 9. ve 7. yy arasına tarihlendirilebilir.
Özet (Çeviri)
In our thesis study, eight fibulae, seventeen decorative pins, and twelve bracelets registered in the inventory of the Ahlat Museum were examined. These ornaments, recorded in the museum's inventory, were mostly acquired through purchase and, in rare cases, through confiscation. The provenance and exact find contexts of these artifacts are unknown. All the ornaments we examined are made of bronze and were produced using casting techniques. The decorations were applied using linear incision techniques. The ornaments examined from the Ahlat Museum also show typological diversity within themselves. The fibulae are triangular, bulging-bodied, and U-shaped. The pins have poppy capsule heads, bud heads, knot heads, and protome heads. The bracelets, on the other hand, have blunt ends, snake-head ends, and dragon-head ends. All of these forms are observed in almost all Urartian settlements and represent the most commonly used types in Urartian culture. The ornaments we evaluated also differ in number and size within their own categories. The fibulae, decorative pins, and bracelets vary in dimensions among themselves. Since the jewelry group we examined from the Ahlat Museum was brought into the institution through purchase and confiscation, the exact location and manner of their discovery unfortunately remain unknown. For this reason, typological comparisons with similar examples were used for dating. Based on these comparisons, the ornaments can be approximately dated to between the 9th and 7th centuries BCE.