Örgütsel duygusal yetenek ile kurumsal sürdürülebilirlik ilişkisinde iş modeli inovasyonunun rolü üzerine teknoloji şirketlerinde bir araştırma
A study on the role of business model innovation in the relationship between organizational emotional capability and corporate sustainability in technology companies
  1. Tez No: 987509
  2. Yazar: MUSTAFA SERCAN ÇAKMAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİLEK KARACA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Rumeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
Özet
Örgütsel duygusal yetenek bir firmanın sahip olduğu duygusal zekâ, empati, iletişim yeteneklerinden biridir. Duygusal farkındalık, duygusal yönetim, duygusal ilişki yönetimi ve empati alt boyutlarını içeren duygusal yeteneğin, kurumsal sürdürülebilirlik ve iş modeli inovasyonu ile ilişkileri, ilginç bir şekilde yönetim ve örgütsel davranış literatüründe yeterli düzeyde tartışılmamıştır. Firmaların kurumsal sürdürülebilirlik temelinde, gelecekte ihtiyaç duyulacak insani ve doğal kaynakları korumak, sürdürmek ve geliştirmek adına paydaşlarının beklentilerini karşılayan iş stratejileri ve faaliyetlerini benimseme anlayışlarını güçlendirmek için iş modellerini geliştirmesini sağlayacak öncüllerin ele alınması önem arz etmektedir. Bu bağlamda araştırmada örgütlerin duygusal yeteneğinin iş modeli inovasyonu ile kurumsal sürdürülebilirlik üzerindeki etkileri ve iş modeli inovasyonunun örgütsel duygusal yetenek ile kurumsal sürdürülebilirlik ilişkisinde aracı etkisi ortaya çıkarılarak alan yazına katkı sağlamak amaçlanmaktadır. Bu amaç doğrultusunda model kaynak temelli teori kapsamında tasarlanmıştır. 2024- 2025 yılında Türkiye'de teknoloji sektöründe faaliyet gösteren 310 firmadan toplanan veriler yapısal eşitlik modellemesi kapsamında AMOS yazılımı ve SPSS yazılımı kullanılarak test edilmiştir. Ampirik kanıtlar örgütsel duygusal yeteneğinin kurumsal sürdürülebilirlik üzerinde güçlü bir doğrudan etkiye sahip olduğunu göstermektedir. Ayrıca, örgütsel duygusal yeteneğin iş modeli inovasyonu üzerinde doğrudan ve olumlu bir etkisi olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Buna karşın, iş modeli inovasyonunun, örgütsel duygusal yetenek ile kurumsal sürdürülebilirlik arasında anlamlı bir aracı etkisi olduğu görülmüştür. Bu araştırma, firmaların örgütsel duygusal yeteneğinin hem direk hem iş modeli inovasyonu aracı yolu ile kurumsal sürdürebilirliğini ön görmede nasıl faydalanılacağını açıklamaktadır.
Özet (Çeviri)
Organisational emotional capability is one of the emotional intelligence, empathy and communication competencies of a firm. Interestingly, the relationship between emotional capability, which includes emotional awareness, emotional management, emotional relationship management and empathy sub-dimensions, and corporate sustainability and business model innovation has not been sufficiently discussed in the management and organisational behaviour literature. On the basis of corporate sustainability, it is important to address the premises that will enable companies to develop business models to strengthen their understanding of adopting business strategies and activities that meet the expectations of their stakeholders in order to protect, maintain and develop human and natural resources that will be needed in the future. In this context, the study aims to contribute to the literature by revealing the effects of organisations' emotional capability on business model innovation and corporate sustainability and the mediating effect of business model innovation on the relationship between organisational emotional capability and corporate sustainability. For this purpose, the model is designed within the scope of resource-based theory. The data collected from 310 companies operating in the technology sector in Turkey in 2024-2025 were tested using AMOS software and SPSS software within the scope of structural equation modelling. Empirical evidence shows that organisational emotional capability has a strong direct effect on corporate sustainability. Furthermore, it is concluded that organisational emotional capability has a direct and positive effect on business model innovation. On the other hand, Business Model Innovation has a significant mediating effect between Organisational Emotional Capability and Corporate Sustainability. This research explains how firms' organisational emotional capability can be used to predict corporate sustainability both directly and through business model innovation.