Rasim Özdenören'in öykülerinde dinî unsurlar
Religious elements in Rasim Özdenören's stories
- Tez No: 987548
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDEM CAN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Din, Turkish Language and Literature, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk İslam Edebiyatı Bilim Dalı
Özet
Rasim Özdenören, öykülerinde dinî motifleri insanın iç dünyasını ve toplumla ilişkisini anlamlandıran temel unsurlar olarak kullanır. Onun metinlerinde din, bireyin varoluşsal sorgulamalarına ışık tutan ve yaşamın anlamını şekillendiren bir rehber niteliği taşır. Ahlak, kültür ve sanatla iç içe geçen bu dinî anlayış hem bireysel hem de toplumsal değerlerin korunması ve aktarılması sürecinde merkezî bir rol oynar. Özdenören'in öykülerinde belirgin şekilde görülen dindar bakış açısı, dinî temalar aracılığıyla gelenek, inanç ve ahlakî değerlerin önemine vurgu yapar. Modernleşmenin oluşturduğu sosyal ve kültürel dönüşümlere karşı denge unsuru olarak manevîyatı ön plana çıkarır. Bu bağlamda, Özdenören'in edebiyatı, çağdaş toplumun yaşadığı kimlik bunalımlarına ait tarihsel ve kültürel köklerin hatırlanmasını ve korunmasını savunan bir yaklaşımı temsil eder. Böylelikle onun öyküleri, estetik kaygılar taşımakla kalmayıp bir kültürel muhafaza ve değerler sistemi olarak da işlev görür. Çalışmanın birinci başlığında edebiyat ve dinin tanımları verilip aralarındaki ilişki incelenir. İkinci başlıkta Rasim Özdenören, hayatı, eserleri, edebî kişiliği ve öykücülüğünden bahsedilir. Üçüncü başlıkta ise Rasim Özdenören'in öykülerindeki dinî unsurlar irdelenir.
Özet (Çeviri)
Rasim Özdenören uses religious motifs in his stories as fundamental elements that give meaning to the individual's inner world and their relationship with society. In his texts, religion serves as a guide that illuminates an individual's existential questions and shapes the meaning of life. This religious understanding, intertwined with morality, culture, and art, plays a central role in the preservation and transmission of both individual and social values. The religious perspective evident in Özdenören's stories emphasizes the importance of tradition, faith, and moral values through religious themes. He highlights spirituality as a counterbalance to the social and cultural transformations brought about by modernization. In this context, Özdenören's literature represents an approach that advocates for the remembrance and preservation of the historical and cultural roots of the identity crises experienced by contemporary society. Thus, his stories not only embody aesthetic concerns but also function as a system of cultural preservation and values. The first section of this study provides definitions of literature and religion and examines their relationship. The second section discusses Rasim Özdenören, his life, works, literary personality, and storytelling. The third section examines the religious elements in Rasim Özdenören's stories.