The effect of written corrective feedback on efl learners' willingness to write
Yazılı düzeltme geribildirimlerinin yabancı dil olarak ingilizce öğrenen öğrencilerin yazma istekliliği üzerindeki etkileri
- Tez No: 987547
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HİDAYET SARANDİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, doğrudan ve üstdilsel ipuçları içeren dolaylı düzelte geribildirimi olmak üzere iki tür iki yazılı düzeltme geribildiriminin deneysel bir müdahaleden sonra yabancı dil olarak İngilizce öğrenen Türk öğrencilerinin yazma istekliliği üzerindeki etkisini araştırmayı amaçlamaktadır. Çalışmanın diğer amacı, öğrencilerin yazılı düzeltme geribildirim tercihleri ile yazma istekliliği arasındaki ilişkiyi ve yazılı hataları üzerindeki etkiyi araştırmaktır. Çalışmaya Türkiye'de bir üniversitenin hazırlık okuluna devam eden A2 seviyesinde kırk öğrenci katılmıştır. Çalışma için iki sınıf seçilmiş ve katılımcılardan dört hafta boyunca çevrimiçi olarak dört yazma görevi verilmiştir. Araştırmacı, bir gruba doğrudan yazılı düzeltme geribildirimi ve diğer gruba dolaylı yazılı düzeltme geribildirimi vermiştir. Görüşmeler yoluyla nitel verileri toplamak için her iki gruptan rastgele örnekleme yoluyla yirmi beş katılımcı seçilmiştir. Deney sonunda iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunamamıştır. Fakat deneysel müdahaleden sonra iki grup hatalarının yüzde ellisinden fazlasını düzeltebilmişlerdir. Bulgular, eğitmenlerin öğrencilerle geribildirim tercihleri hakkında iletişim kurmalarının ve buna göre geribildirim vermelerinin, odaklı geribildirim vermelerinin ve öğrencilerle bire bir geribildirim seansları gerçekleştirmenin önemini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of the present study was to investigate the effect of two types of written corrective feedback, namely direct and indirect CF with metalinguistic clues, on Turkish EFL students' willingness to write after an experimental intervention. Additionally, the study set out to investigate the interaction between EFL leaners' WCF preference and their WTW, and the effectiveness of WCF on improving EFL learners' written errors. Forty Turkish EFL learners at the A2 level attending the preparatory school of a university in Turkey took part in the study. In a quasi-experimental design, two intact classes were chosen and participants were asked to complete four writing tasks over a time period of six weeks. The researcher provided direct WCF to one group and indirect WCF to the other group. Participants checked the feedback online and revised their texts. Twenty-five participants from both groups were selected through random sampling to collect the qualitative data in semi-structured interviews. The findings revealed no statistically significant difference after the six-week treatment. However, both groups corrected over fifty percent of their errors after the treatment. The findings underscore that it is important for instructors to communicate with learners about their WCF preferences and to give feedback accordingly. Other suggestions for classroom practice include conducting one-on-one feedback sessions and providing focused feedback instead of correction all errors in learners' texts.