Genişlemeli ortamlarda transfer faylarin kökeni: kinematik yaklaşimlarla çözümleme
Origin of transfer faults in extending regions: deciphering through kinematic approaches
  1. Tez No: 987574
  2. Yazar: BÜLENT TOKAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDİN BOZKURT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Transfer faylar, genişleyen bölgelerdeki normal fay segmentlerini birbirine bağlayan enine yönelimli, verev veya yanal atımlı faylardır. Farklı mekanizmalar önerilmesine rağmen, transfer fayların oluşumunun bölgesel ve yerel gerilim veya gerinim durumlarıyla ilişkisi henüz yeterince ayrıntılı olarak incelenmemiştir. Bu tezin amacı, kinematik yaklaşımlar kullanarak transfer fayların oluştuğu koşulları açıklığa kavuşturmaktır. Normal fayların transfer faylarla dik açılı bağlandığı yapısal düzenler için yapılan gerilim ters çözüm sonuçları, genişleme yönünün transfer faylarının doğrultusuna paralel veya paralele yakın olduğunu göstermektedir. Bu tür transfer faylarla uyumlu stres rejimi tipleri Anderson fay teoremine uyumlu saf genişleme ve transtensiyondur. Dikey transfer faylar çoğunlukla transtensiyonal tektonik ortamlarda gözlenmektedir. Ayrıca, normal fayları dik açıyla bağlayan transfer fayları genellikle yeniden hareket etmiş (reaktive edilmiş) yapılardır. Mikropolar teoriye dayalı gerinim ters çözümü, transfer fayların çoğunlukla normal faylar arasında 50°–70°'lik bağlantı açılarıyla oluşabileceğini açıklamaktadır. İncelenen yapısal örneklerin büyük bir kısmında, genişleme yönü normal fayların eğim yönüne verev olarak gözlenmiştir. Bu bağlamda, çift eksenli (bi-aksiyel) genişleme, normal fayları birbirine bağlayan transfer fayları oluşturan temel gerinim rejimi olarak önerilmektedir. Analog modeller, genişleme hızı ve normal fayların birbirine olan uzaklığı değiştirilerek incelenmiş, saf genişleme koşullarında çift eksenli genişlemenin yerel olarak normal faylar arasında oluştuğunu ve yapısal bağlantıya neden olduğunu göstermiştir. Normal fayların taban bloklarından bağlanması da çift eksenli genişlemeyi gerektirmektedir. Bu gerinim tipi, normal fay gelişiminde geçici bir evre olarak ortaya çıkarken, transfer zonlarında kümülatif deformasyon sürecinde transtensiyon baskın hale gelmektedir.
Özet (Çeviri)
Transfer faults are transversely oriented, oblique, or strike-slip faults linking normal faults in extensional regions. Despite various mechanisms proposed for their formation, the relationship between transfer faults and the characteristics of regional and local stress (strain) states has not yet been investigated in detail. The aim of this thesis is to use kinematic approaches to clarify the conditions under which transfer faults develop between normal faults. Stress inversion results for structural configurations in which normal faults are linked at right angles by transfer faults indicate that the extension direction is (sub)parallel to the trend of transfer faults. Stress regimes compatible with both normal and transfer faults include pure extension and transtension, obeying Anderson's fault theorem. (Sub)vertical transfer faults occur predominantly in transtensional settings. Transfer faults connecting normal faults orthogonally are often reactivated structures. Strain inversion based on Micropolar theory suggests that transfer faults frequently develop between normal faults with linkage angles of 50° to 70°. In most cases, the main extension direction is oblique to the dip direction of normal faults. Bi-directional (bi-axial) extension is proposed as a strain regime capable of generating transfer faults between normal faults. Analog models, varied by divergence velocity and lateral spacing of normal faults, demonstrate that bi-directional extension can locally form between normal faults and induce their linkage under pure extension. Linkage at footwall blocks of normal faults requires bi-directional extension. This strain type appears as a transient phase during normal fault growth, while transtension becomes dominant in the cumulative deformation of transfer zones.