Comparison of ground motion scaling methods by considering vertical ground motions
Düşey deprem yer hareketini dikkate alan deprem ölçeklendirme yöntemlerinin karşılaştırılması
  1. Tez No: 987599
  2. Yazar: UMUT OĞUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL ASKAN GÜNDOĞAN, PROF. DR. AHMET YAKUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Zaman tanım alanında linear olmayan analizin artan popularitesi, bölgelerin depremselliği ile uyumlu yer hareketi verilerine olan talebi arttırmıştır. Bu ihtiyacı karşılamak ve hedep tasarım kriterini sağlamak adına mühendisler yer hareket kayıtlarını ölçeklendirmeye başlamıştır. Son yıllarda yapılan çalışmalar yer hareketinin genellikle ihmal edilen düşey bileşenin analiz sonuçlarını önemli ölçüde değiştirebileceğini göstermiştir. Bu durum bir yer hareketinin düşey bileşenin nasıl ölçeklendirileceği konusunda bir tartışma yaratmıştır. Bu konuda yaygın olarak kullanılan iki alternatif yöntem bulunmaktadır. Bunlardan ilkinde sadece yatay bileşenler dikkate alınarak belirlenen ölçek katsayısı hem yatay hem de düşey bileşenlere uygulanmıştır. İkinci alternatifte ise düşey ve yatay bileşenler için ölçek katsayısı ayrı ayrı belirlenmiştir. Bu çalışmada zaman tanım alanında, bu iki yöntem kullanılarak ölçeklendirilmiş kayıtlar kullanılarak analiz yapılmış ve sonuçları kıyaslanmıştır. Bu amaçla, belirlenen bina tiplerinde zaman tanım alanında analizi uygulanmıştır
Özet (Çeviri)
The increasing popularity of nonlinear time history analysis has created a demand for ground motion data that is consistent with the seismicity of the region. To meet this need as well as the target design criteria, engineers have started to scale ground motion records. Recent studies have shown that the vertical component of a ground motion can significantly change the results of an analysis. This situation has created a debate about how to scale the vertical component of the ground motions. There exists two alternatives that are commonly applied. In the first alternative, a scaling factor determined only by considering horizontal components of ground motion records is applied to both horizontal and vertical components of a ground motion. In the second alternative, different scaling factors are applied to horizontal and vertical components of ground motions. In this study, the methods of ground motion scaling have been compared by conducting nonlinear time history analyses with ground motions scaled by the mentioned methods.For this purpose, nonlinear time history analyses are conducted for selected building typologies.