CPT-based probabilistic assessment of seismic soil liquefaction triggering relationships
CPT-tabanlı sismik zemin sıvılaşması tetiklenmesi ilişkilerinin olasılıksal değerlendirilmesi
- Tez No: 987598
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL ÖNDER ÇETİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Deprem Mühendisliği, Civil Engineering, Earthquake Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Araştırmanın temel amacı muhtemel en doğru ve tarafsız sismik kaynaklı zemin sıvılaşması tetikleme ilişkisini tanımlamaktır. Çalışmanın temel hedeflerinden biri sıvılaşmış ve sıvılaşmamış vakaları günümüze kadar derleyen iyi incelenmiş bir veri tabanı oluşturmaktır. Bu amaç dogrultusunda, Moss ve digerleri (2003) veritabanı, geliştirilmiş parametre araştırması, vakaların daha hassas işlenmesi ve gelişmiş regresyon araçlarıyla yeniden incelenmis, ardından 2001 Nisqually depremi, 2003 San Simeon depremi, 2010 Maule depremi, 2010 Jiasian depremi, 2010 El Mayor Cucapah depremi, 2010-2011 Yeni Zelanda-Canterbury depremleri, 2011 Tohoku depremi, 2012 Emilia-Romanga depremleri, 2015 Illapel earthquake depremlerinden derlenen yeni vakalar ile ile nihai veritabanı olusturulmustur. Veri tabanı tam olarak oluşturulduktan sonra, deprem boyunca sismik zemin sıvılaşması tetiklenmesi tahmini için kullanılmak üzere CPT tabanlı korelasyonlar geliştirilmek üzere işlenmis ve oluşturulan bu veri tabanı üst düzey regresyon teknikleri kullanılarak belirsizlikler çerçevesinde değerlendirilmiştir. Maksimum olabilirlik değerlendirmesi, ortaya çıkan sıvılaşmayı tetikleyen sınır eğrileri ve ilişkilerinin geliştirilmesi için çerçeve olarak seçilmiştir. Korelasyonu olabildiğince doğru hale getirmek için CPT verilerinin yorumlanmasına ilişkin önemli ayrıntılar ve düzeltmeler için çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The research aims to define possibly the most accurate and unbiased probability-based seismically induced soil liquefaction triggering relationships for cohesionless soils. One key objective is to construct a well-studied database that processes liquefied and non-liquefied case histories from seismic events up to date consistently. For that purpose, Moss et al. (2003) database is revisited with improved parameter investigation, better case history processing, and advanced regression tools. Then the final database is extended with new case histories compiled from the 2001 Nisqually earthquake, 2003 San Simeon earthquake, 2010 El Mayor Cucapah earthquake, 2010 Maule earthquake, 2010 Jiasian earthquake, 2010-2011 New Zealand-Canterbury earthquakes, 2011 Tohoku earthquake, 2012 Emilia-Romagna earthquakes, 2015 Illapel earthquake. After complying with the entire database, it is processed to develop improved CPT-based correlations for predicting the initiation of soil liquefaction during earthquakes; then, the database is evaluated by overall uncertainty using higher-order regression tools. Maximum likelihood assessment is chosen as the probabilistic framework for developing resulting liquefaction triggering boundary curves and relationships. Several important details and corrections relating to the interpretation of CPT data are studied to make the correlation as accurate as possible.