Recasting and transmitting creative practices: A practice theory approach
Yaratıcı pratikleri yeniden yorumlama ve aktarma: Bir pratik kuramı yaklaşımı
  1. Tez No: 987602
  2. Yazar: MILAD HAJIAMIRI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA KORKUT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez, yaratıcı pratiklerde kuram-pratik bağlantısını, yani söylenenler ile eylenenlerin bağlanma biçimlerini çalıştı. Tez, sosyal pratik kuramına yaslanmanın, hem yaratıcı pratikleri keşfetmenin ve anlamanın yeni bir yolunu bulmamıza hem de yaratıcı pratikleri yeniden yorumlama ve aktarma yollarını anlamamıza yol açıp açamayacağını araştırdı. Bu çalışma, tümevarımsal akıl yürütmeyi ve temellendirilmiş kuram yaklaşımını benimsedi ve performans sanatları, görsel iletişim ve endüstriyel tasarım eğitimi gibi farklı alanlardan vakalar belirlemek için keşifsel bir araştırmayla başladı. Vaka çalışmaları, yaratıcı pratiklerin karmaşık ve çok yönlü sosyal olgular olduğunu; gelişimlerinin, sürdürülebilirliklerinin ve aktarımlarının uygulayıcılara, izleyicilere, süreçlere, araçlara ve çeşitli aktörlere ihtiyaç duyduğunu ortaya koymaktadır. Çalışma, yaratıcı bir pratiği gerçekleştirmenin kuralları izlemeyi, bilgi ve becerileri kullanmayı, teknikleri ve malzemeleri yeniden yorumlamayı ve onlarla doğaçlamayı, ayrıca uygulayıcıların ve izleyicilerin etkileşmesini gerektirdiğini göstermektedir. Yaratıcı bir pratiğin gerçekleştiği mekân, o pratiğin üretim yeridir ve pratiğin sosyal olarak yeniden yorumlanması ve aktarımı için bir ortamın oluşmasında önemli bir role sahiptir.
Özet (Çeviri)
This dissertation explores the nexus of creative practices, that is, the ways in which sayings and doings of creative practices are linked. The study investigates whether drawing on the social practice theory could lead to a new way of exploring and understanding creative practices and to the identification of the ways in which they are reinterpreted and transmitted. This study adopted inductive reasoning and a grounded theory approach and started with an exploratory study to identify cases from different fields including performing arts, visual communication and industrial design education. The case studies reveal that creative practices are complex and multifaceted social phenomena; their development, sustainability, and transmission involve practitioners, audiences, processes, tools, and various actors. The study indicates that performing a creative practice requires following rules, exercising skills and knowledge, reinterpreting and improvising with techniques and materials, and interacting practitioners and audiences. The space where a creative practice is performed is the generative locus of the practice and has an essential role in creating a milieu for its social reinterpretation and transmission.