6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu hükümlerine göre limited şirket paylarının haczi ve paraya çevrilmesi
By the article of the Turkish Commercial Law (No 6102) share of companies limited distraining and transmitting the money
  1. Tez No: 493049
  2. Yazar: TUĞBA ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET EMİN BİLGE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Ülkemizde en yaygın sermaye şirketi türü olan limited şirketlerle ilgili 6102 sayılı TTK, limited şirketlerin genel özelliklerini muhafaza etmekle birlikte önemli değişiklikler de öngörmüştür. Bu değişlikler arasında limited şirket hisselerinin haczine ilişkin hükümlerde bulunmaktadır. 6102 sayılı TTK'da“Ortakların Kişisel Alacaklıları”başlığı altında kaleme alınan 133. madde düzenlemesi şirket hisselerinin haczine ilişkin önemli yenilikler içermektedir. 6102 sayılı TTK'nın 133/2 maddesinde yer alan yeni düzenlemeye göre haczedilen limited şirket hissenin paraya çevrilmesi işlemi de taşınırların paraya çevrilmesine ilişkin İİK hükümlerine göre yapılacaktır. Bu bağlamda, limited şirket hissesi borçlunun nadiren karşılaşılabilecek şekilde elinde veya kasasında taşıdığı bir hisse senedi biçiminde ise taşınır haczi usulü uygulanacak, bunun haricinde uygulamada karşılaşıldığı gibi pay defterine bağlı ise bunların haciz prosedüründe İİK m. 89'da taşınırlar için düzenlenen“Alacaklar ve Üçüncü Şahıs Elinde Haczedilen Mallar”hakkındaki hükümler uygulanacaktır.
Özet (Çeviri)
In our country, about the limited company is the most common type of capital company, TTK 6102, significant changes while maintaining the general characteristics of a limited liability company was also foreseen. It is situated in the provisions relating to the seizure of a limited liability company shares between changeable. 6102 TTK also 'personal creditors of partners' under Article 133 of the drafted regulation includes important innovations related to the seizure of the shares. 6102 According to the new regulations of the Turkish Commercial Code Article 133/2 of the money moved in the process of converting foreclosed limited company shares will be made in accordance with the provisions of the Execution and Bankruptcy monetized. In this context, a limited liability company shares in the borrower's rarely encountered that could form hands or safes carried by the stock in the form of movable seizure procedure to be applied, this exception is dependent on the share register as encountered in practice organized for İİK carried in m. 89 in their foreclosure procedures“Claims and Third Party in Hand confiscation of goods ”about provisions that will apply.