Harp ve silahlı çatışma hukuku ve uluslararası hukukta özel askeri şirketlerin sorumluluğu
Law of war and armed conflict and responsibility of private military companies in international law
- Tez No: 987671
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKKI HAKAN ERKİNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk Stratejik Araştırmalar ve Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Harp ve Silahlı Çatışma Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Harp ve Silahlı Çatışma Hukuku Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma uluslararası hukuk açısından özel askeri şirketlerin ve onun çalışanlarının sorumluluğuna eğilmiştir. Ayrıca sorumluluk hukuku bakımından devlet ile arasındaki illiyet bağına değinmiştir. Ayrıca A/RES/56/83 bağlamında devlete atfedilebilirlik problemi üzerinde çalışılmıştır. Çalışmanın kapsamı ve içeriğin daha açık, anlaşılır olması için bazı sorumluluk türleri dışarıda bırakılmış olup salt bireysel cezai sorumluluk dikkate alınmıştır. Çalışmada literatür taraması yöntemi kullanılmış olup uluslararası hukuk bakımından önemli bazı davalar çözümlenmeye çalışılmıştır. Bu davalar bir bakıma tartışılan hususlara gerçekçi boyut kazandırmış olup somut ve algılanabilir kılmıştır. Gün geçtikçe özel askeri şirketlerin silahlı çatışma sahasında kullanımı artmakta olup devletler yaptırımlardan ve denetim mekanizmalarından kaçmak için sıklıkla bu şirketleri kullanır hale gelmiştir. Şirket çalışanlarının hukuka aykırı eylemleri uluslararası arenada tartışmaya açık hale gelmiş olup önemli tepkileri de beraberinde getirmiştir. Bulgular şirket çalışanlarının eylemlerinin insan hakları hukuku ve uluslararası sorumluluk hukuku açısından sıkı bir bağın olduğunu gösterse de etkin bir denetim mekanizması henüz sağlanmamıştır. Zira devletlerin kendi inisiyatifleri doğrultusunda hukuka aykırı eylemlere karışmış personellerin cezalandırılması yoluna başvurulmamaktadır. Ayrıca bulgular devletlerin özel askeri şirketleri mali açıdan daha az maliyetli oldukları için ve kısa sürede daha etkili sonuçlar aldıkları gerekçesi ile de kullanma yoluna gittiklerini göstermektedir. Söz konusu çalışma uluslararası hukuk açısından özel askeri şirketlerin hem etik hem de hukuki açıdan varlığını, sınırlarını ve günümüz dünyasının değişen güvenlik algısını tartışmaktadır. Sonuç olarak gerek uluslararası metinlerde ve gerekse yüksek mahkeme kararları ışığında günümüzün vazgeçilmez aktörü olan özel askeri şirketlerin sorumluluğunun netleştirilmesi gerekmektedir. Devletlerin daha etkili mekanizmalar geliştirmesi önerilmektedir. Devletler, maliyet ve etkinlik odaklı tercihler yaparken, uluslararası hukuk ve insan hakları standartlarını göz önünde bulundurmalıdır.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the responsibilities of private military companies and their personnel from the perspective of international law. It also addresses the causal link between the state and these companies under responsibility law. Additionally, the study examines the issue of state attribution in the context of A/RES/56/83. To clarify the scope and content, some types of responsibility were excluded, and only individual criminal responsibility was considered. The study employed a literature review method, analyzing significant cases in international law. These cases provided a tangible and perceptible dimension to the issues under discussion. The use of private military companies in armed conflict zones is increasing, and states frequently resort to these companies to avoid sanctions and oversight mechanisms. The unlawful actions of company personnel have become a matter of international debate and have provoked significant reactions. The findings indicate that, although there is a strong connection between the actions of company personnel and international human rights and responsibility law, effective oversight mechanisms have not yet been established. States have not consistently taken measures to hold personnel accountable for unlawful acts according to their own initiatives. Furthermore, the findings reveal that states resort to private military companies because they are more cost-effective and deliver results more quickly. This study discusses the existence, limits, and evolving security perceptions of private military companies from both ethical and legal perspectives under international law. In conclusion, based on international documents and high court decisions, the responsibilities of private military companies, which have become indispensable actors today, must be clarified. States are advised to develop more effective oversight mechanisms. When making cost- and efficiency-driven decisions, states should also take international law and human rights standards into consideration.