Uluslararası koruma başvurusu reddedilen Afganistan uyruklu sığınmacıların idari karara itiraz sürecinde karşılaştıkları sorunlar
Challenges faced by Afghan asylum seekers whose international protection applications were rejected in the administrative appeal process
  1. Tez No: 987677
  2. Yazar: BİRDAL DANABAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSAMETTİN ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, uluslararası koruma başvurusu reddedilen Afganistan uyruklu bireylerin haklarında alınan idari karara itiraz sürecinde karşılaştıkları sorunları incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırmada, nitel araştırma yöntemlerinden fenomenolojik yaklaşım benimsenmiş olup, Kırıkkale ilinde ikamet eden ve uluslararası koruma başvurusu reddedilen 16 Afganistan uyruklu birey ile yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılarak görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Elde edilen veriler, içerik analizi yöntemiyle analiz edilmiştir. Çalışmada, göç süreci, sağlık, eğitim, istihdam hizmetleri ve sosyal yardımlara erişimde karşılaşılan güçlükler ve deneyimler, 5 ana tema ve 17 alt tema altında değerlendirilmiştir. Araştırmanın bulguları, uluslararası koruma başvurusu reddedilen bireylerin mahkeme süresince Türkiye'de kalmaya devam ettiklerini ve bu süreçte sağlık, eğitim, istihdam ve sosyal yardımlara erişim konusunda çeşitli güçlükler yaşadıklarını ortaya koymuştur. Araştırma sonuçlarına göre, katılımcıların göç nedenlerinin genellikle karma nedenli olduğu, sağlık hizmetlerine erişim konusunda oluşan mali yükü karşılamakta güçlük çektikleri, eğitim ve sosyal yardımlara erişim konusunda adrese ve aktif kimlik belgesine dayalı değerlendirme nedeniyle güçlükler yaşayabildiği ve istihdam hizmetleri konusunda ise kimlik belgesi olmadığı için çalışma iznine başvuru imkânı bulamayarak tamamına yakınının kayıt dışı istihdama yöneldiği görülmüştür. Elde edilen sonuçlar üzerinden karşılaşılan deneyim ve güçlükler için uygulamaya ve politikaya yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the issues faced by Afghan nationals whose applications for international protection have been rejected during the administrative appeal process. The research adopted a phenomenological approach, one of the qualitative research methods, and interviews were conducted using a semi-structured interview form with 16 Afghan nationals residing in the province of Kırıkkale, whose international protection applications had been rejected. The obtained data were analyzed using the content analysis method. The study evaluated the difficulties and experiences encountered in accessing the migration process, healthcare, education, employment services, and social assistance under 5 main themes and 17 sub-themes. The findings of the research revealed that individuals whose international protection applications had been rejected continued to stay in Turkey during the court process and faced various difficulties in accessing healthcare, education, employment, and social assistance during this period. According to the research results, it was found that the participants' reasons for migration were generally multifaceted, that they struggled to cover the financial burden of accessing healthcare services, that they faced difficulties in accessing education and social assistance due to address-based and active identity document evaluations, and that regarding employment services, almost all of them turned to informal employment as they could not apply for a work permit due to the lack of an identity document. Based on the results obtained, recommendations for practice and policy have been provided regarding the experiences and difficulties encountered.