Fetva meclislerinin embriyo ve cenine yönelik kararlarının analizi
The analysis of decisions of fatwa councils on embryo and janīn
  1. Tez No: 987678
  2. Yazar: ZEYNEP MERVE TEKE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUBA ERKOÇ BAYDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Günümüz fıkıh problemleri dünyanın farklı bölgelerinde Müslümanlara dinî rehberlik sağlayan fetva meclisleri tarafından ele alınmaktadır. Bu meclisler tüp bebek (in vitro fertilization / IVF), taşıyıcı annelik, klonlama, kök hücre, genetik test, gen tedavisi, ceninin cinsiyetinin seçilmesi ve kürtaj gibi embriyo ve cenini ilgilendiren meseleleri de fetvalarında ve karar metinlerinde değerlendirmişlerdir. Söz konusu bu tıbbî müdahaleler sağladıkları faydaların yanında fıkhî ve etik birçok tartışmayı gündeme getirmektedir. Bu çalışmada çeşitli dillerde ve bölgelerde hizmet veren fetva meclislerinin tüp bebek, taşıyıcı annelik, klonlama, kök hücre, genetik test, gen tedavisi, ceninin cinsiyetinin seçilmesi ve kürtaj gibi tıbbî müdahalelere dair kararları tematik analiz yöntemi kullanılarak analiz edilmiştir. Kullanılan bu nitel analiz yöntemi ile söz konusu müdahalelere karar metinlerinde yer veren fetva kurumları belirlenmiştir. Çalışmanın temel hedefi ise embriyo ya da cenine rahim dışında ya da rahim içinde bir yönüyle müdahale eden medikal uygulamaların fıkhî hükmünün fetva meclisleri tarafından hangi fıkıh ilkeleri ile gerekçelendirildiğini tespit etmektir. Çalışma, söz konusu modern tıbbî uygulamaların fetva otoriteleri tarafından değerlendirilme biçimlerine işaret etmesi yönüyle önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
Contemporary fiqh issues are evaluated by fatwa councils that offer religious guidance to Muslims in various parts of the world. These councils also address issues related to embryos and janīn, such as in vitro fertilization, surrogacy, cloning, stem cell, genetic testing, gene therapy, gender selection of embryos and abortion in their fatwas and decisions. In addition to the benefits these medical interventions offer, they raise the number of fiqh and ethical debates. In this study, the decisions of fatwa councils providing guidance in diverse languages and regions on medical interventions such as in vitro fertilization, surrogacy, cloning, stem cell, genetic testing, gene therapy, gender selection of embryo and abortion were analysed using a thematic analysis method. This qualitative analysis method aims to identify the fatwa institutions that have evaluated these medical interventions in their decisions. The primary objective of the study is to determine the fiqh principles used by the councils to justify their rulings on medical practices that involve intervention in the embryo or janīn either outside or inside the womb. The study is significant in that it highlights the ways in which these modern medical interventions are considered by fatwa authorities.