Ütopya ve distopyalarda birey problemi: Devlet, Güneş Ülkesi, Yeni Atlantis; Biz, Fahrenheit 451, Körlük
The problem of individual in utopias and dystopias: The Republic, The City of The Sun, The New Atlantis; The Novel of We, Fahrenheit 451, The Blindness
- Tez No: 987736
- Danışmanlar: PROF. DR. EMEL KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe Grubu Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Ütopyalar ideal yetkin devlet olarak açıklanırken, distopyalar hayali kötü yer olarak tanımlanmaktadır. Buradaki tanımlama farklılıkları ise tarihsel süreç boyunca insan ile birlikte değişen ve gelişen dünyanın getirileri sonucunda oluşmuştur. İnsanın yaşamı boyunca görmüş olduğu savaşlar, devrimler ve teknolojik gelişmeler zihinsel yapısında da bir takım değişimler meydana getirmiş; böylece hem toplum hem de toplumu meydana getiren bireylerde siyasi, ahlaki, sanat, eğitim ve din anlamında da bazı değişimler meydana gelmiştir. Bu tarihsel ve toplumsal değişimlerden etkilenen temel varlık olan birey, tarih boyunca sürekli bir dönüşüm geçirmiştir. Bu sürekli dönüşüm, bireysellik sorununu, yani bir kişinin değişen toplumsal, ahlaki ve siyasi yapılar içinde kimliğini nasıl tanımladığı ve sürdürdüğü sorusunu gündeme getirmiştir. Bu çalışmada bireyin yıllar içindeki değişimi ve bu değişimin ütopya ve distopya eserlerine yansımaları incelenmiştir. Ütopta eserleri bağlamında Devlet, Güneş Ülkesi ve Yeni Atlantis; distopya eserleri bağlamında ise Biz, Fahrenheit 451 ve Körlük eserleri incelenmiştir. Yapılan incelemelerde ütopya eserlerinden distopya eserlerinin ortaya çıkmaya başladığı 20. yüzyıla kadar olan dönem ve günümüzde değişen dünya yapısının bireyi; devlet, eğitim, sanat, din, ahlak bağlamında nasıl etkilediği ve bu etkinin değişim süreci üzerinde durulmuştur. Bireye bakışta meydana gelen değişim ütopya ve distopya eserlerine yansımış adeta içinde geliştiği toplumun aynası konumuna gelmiştir. Bu nedenle birey bahsi geçen ütopya ve distopya eserleri bağlamında incelenecektir. Birey toplumu oluşturan en önemli yapı taşı olması bakımından önem arz etmektedir. Öyle ki bu durum ilgili dönemlerde yazılan eserlere de yansımış, günümüz toplumuna dahi ışık tutmaktadır. Günümüzde ve gelecekte yolumuzu aydınlatması bakımında konunun incelenmesi büyük önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
While utopias are described as ideal, perfect states, dystopias are defined as imaginary bad places. The differences in definition here have arisen as a result of the world changing and evolving alongside humanity throughout history. The wars, revolutions, and technological developments that humans have witnessed throughout their lives have also brought about certain changes in their mental structure, thus leading to changes in society and the individuals that make up society in terms of politics, morality, art, education, and religion. The individual, the fundamental element affected by these historical and social changes, has undergone a constant transformation throughout history. This constant transformation has raised the question of individuality—how a person defines and maintains their identity within changing social, moral, and political structures. This thesis examines the individual's transformation over time and its reflections on utopian and dystopian works. Within the context of utopian works, The Republic, Land of the Sun, and New Atlantis are examined; within the context of dystopian works, We, Fahrenheit 451, and Blindness are examined.The analysis examines how the changing world structure, from utopian works to the 20th century, when dystopian works began to emerge, and today, affects the individual in the context of state, education, art, religion, and morality, and the process of this change. This shift in perspective on the individual is reflected in utopian and dystopian works, effectively mirroring the society in which they develop. Therefore, the individual will be examined within the context of the aforementioned utopian and dystopian works. The individual is crucial because he or she is the most important building block of society. This is reflected in works written during these periods, shedding light even on contemporary society. Examining this topic is crucial for illuminating our path today and in the future.