Tafonomik çalışmalarda taramalı elektron mikroskobu analizlerinin kullanımı: Paşalar, Rudabanya ve Neuadd'tan bulunan bazı küçük omurgalı örnekleri üzerinde bir deneme
Usage of the scanning electron microscope analysis on taphonomic studies: A preliminary study on small mammal samples from Pasalar, Rudabany and Neuadd
  1. Tez No: 98775
  2. Yazar: FATMA ARZU GÜNGÖR DEMİREL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BERNA ALPAGUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Antropoloji, Anthropology
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik ve Paleoantropoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
144 ÖZET Bu araştırmada, gözle görülebilen tafonomik değişkelerin gözlemlenmesi ve elektron mikroskobu analizleri ile belirlenebilen tafonomik değişkelerin belirlenmesi çalışmalarmın birbirini bütünleyiciliği ortaya konmaya çalışılarak, tafonomik çalışmalara bütünleyici bir bakış açısı getirilmesi amaçlanmaktadır. Çıplak göz ile yapılan gözlemler ile kaynağı tam olarak belirlenemeyen bazı izler, mikroskop yardımı ile belirlenebilmektedir. Bu araştırmada, taramalı elektron mikroskobu ile yapılan gözlemler irdelenerek makro düzeyde yani çıplak gözle yapılan gözlemlere katkısı ve destekleyiciliği belirlenmeye çalışılmıştır. Tafonomide taramalı elektron mikroskobu analizleri, büyük kemiklerin kopyalan alınarak yapılabilmektedir, ancak daha çok küçük memeliler üzerine yoğunlaşmıştır, çünkü bu canlılar boyutlarından dolayı bulundukları ortamda oluşan tüm değişmelerden kolaylıkla etkilenmekte ve bunu en açık biçimde göstermektedirler. Tez malzemesinin ait olduğu Rudabanya geç Miyosen döneme tarihlenen ve iki ayrı yüksek eucatarrhine primatının (pliopithecid Anapithecus hernyaki ve hominoid Rudapithecus hungaricus) varlığı nedeni ile paleoantropolojik açıdan oldukça önemli bir Avrupa Neojen omurgalı lokalitesidir, bu çalışmada kullanılan kemik örnekler siyah balçık tabakasından gelmektedir. Paşalar ise Bursa ili sınırlan içinde yer alan ve zengin bir Griphopithecus koleksiyonu ile paleoantropolojik açıdan önem kazanan bir orta Miyosen dönem fosil lokalitesidir. Bu çalışma için kullanılan kemik örnekler, ince kum145 tabakasından gelmektedir. Ayrıca, Galler'de yapılan tafonomik bir deneyin malzemesi de karşılaştırma malzemesi olarak kullanılmıştır. Tüm örnekler öncelikle çıplak göz ile seçilmiş, daha sonra ışık mikroskobu altında incelenmiş ve daha sonra taramalı elektron mikroskobu altmda incelenerek görülen tafonomik değişkelerin mikrograflan çekilmiştir. Bu çalışmada bir ISI ABT 55 taramalı elektron mikroskobu çevresel çember çalışır durumda kullanılmış ve bu yüzden örneklerin kaplanmasına ihtiyaç duyulmamıştır. Her iki Miyosen lokahtesi için elde edilen bulgular genel olarak büyük memeliler üzerinde yapılan incelemeler ile paralel sonuçlar vermekle beraber, daha ayrıntılı bilgiler elde edilmesini sağlamıştır. Bu çalışmadan elde edilen sonuçlara göre Paşalar kemik topluluğunun tamamı, Rudabanya kemik topluluğunun ise bir kısmı bulundukları yere taşınarak gelmişlerdir. Her iki lokalitedeki kemikler de son depolanmadan önce bir süre hava koşullan etkisi altında kalmışlardır. Ayrıca, Rudabanya için söz konusu olan asitli ortam Paşalar kemiklerinin depolandığı ortam için geçerli değildir. Genel olarak büyük memeli tafonomisi çalışmalarının hem tamamlayıcısı, hem de destekleyicisi olarak taramalı elektron mikroskobu analizlerinin gerekli olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
146 SUMMARY The aim of this study is comparing the taphonomic modifications seen by naked eye and scanning electron microscope (SEM), then discussing the necessity of the scanning electron microscopy for the taphonomic studies. SEM is preferred in taphonomic studies for its advantage of very high magnifying and documenting the very fine details. It is possible to miss some very fine details observing by naked eye, but SEM makes possible to observe and document this details. Scanning of the large mammal bones in SEM is made by taking the replicas of the surfaces, but mostly the small vertebrate remains are preferred for scanning, because the remains which belong to these animals are very easily affected by all climatic-seasonal changes in the environment during the fossilisation and also show these very clearly. This study includes SEM analysis of three sites: Paşalar (Turkey), Rudabany (Hungary) and Neuadd (Wales). A European Neogene vertebrate site Rudabany is dated to late Miocene and important for the evidence of pliopithecid Anapithecus hernyaki and hominoid Rudapithecus hungaricus. The samples which have been used for this study come from the black mud sequence. The other locality Paşalar is a middle Miocene fossil locality in the province of Bursa which is important for its very rich Griphopithecus collection. The selected small mammal samples come from the fine sands within the Paşalar sequence. The material which come from a series of taphonomic experiments in Wales has been used as comparative material.147 Firstly, the specimens for SEM analysis were selected roughly by macroscopic method (by naked eye) from all collections and examined under the light microscope. After the cleaning, all selected specimens studied under the scanning electron microscope all of the taphonomic modifications were micrographed. For this study, an ISI ART 55 scanning electron microscope with environmental chamber was used, so the material would not need to be coated. As a result of this study, it could be said that the Paşalar bone assemblage was transported to the final deposition area, also there is little evidence for a part of a Rudabany bone assemblage was transported. There is evidence for the both site's that they were exposed to weathering before deposition. Rudabany shows evidence for acid in the area. But there is no sign for this kind of modification in Paşalar. The results of the scanning electron microscope analysis for the two Miocene sites are seemed to be parallel to those observed for large mammals, but also provided some additional data and more detailed information for the both site's taphonomy.