Malign plevral mezotelyomalarda histolojik tip, nükleer derece, BAP1 ve PD-L1 ekspresyonu arasındaki ilişkinin ve prognoz üzerine etkisinin değerlendirilmesi
Histologic features, nuclear grading, BAP1 and PD-L1 expression in malignant pleural mesothelioma
- Tez No: 987757
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVGEN ÇELİK ÖNDER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Diffüz plevral mezotelyomalar (DPM) nadir görülen, agresif biyolojik davranışa sahip tümörlerdir. Bu tümörlerin prognozunu öngörmek ve tedavi alternatiflerini arttırmak için tümörü derecelendirmek, prognoz ilişkili morfolojik özellikleri belirtmek ve BAP1 ve PD-L1 gibi bazı yardımcı tetkikleri uygulamak önerilmektedir. Bu çalışma ile prognozu öngörmeye yardımcı morfolojik parametrelerin ve bu tümörlerdeki BAP1 ve PD-L1 ekspresyon durumunun, birbirleri ile ilişkisinin ve sağkalıma etkili olup olmadıklarının sorgulanması amacıyla 2000-2022 yılları arasında DPM tanısı almış hastalar arasından eksizyon materyalleri değerlendirmeye uygun 52 hasta seçilmiştir. Morfoloji yeniden değerlendirilmiş, epitelioid tipteki olgular için nükleer derecelendirme ve tümör derecelendirmeleri uygulanmış, BAP1 ve PD-L1 immünohistokimyasal çalışmaları tamamlanmıştır. Morfolojik değerlendirmelerin sonucunda yüksek nükleer derece, nekroz varlığı ve tümörün yüksek dereceli oluşu kısa sağkalımla ilişkili bulunmuştur. BAP1 nükleer ekspresyon kaybı oranı %69'dur. Sitoplazmik boyanma gösteren olguların çoğunlukla %50'nin üzerinde PD-L1 ekspresyonu gösterdiği tespit edilmiştir. PD-L1 değerlendirmesi 73-10 klonu kullanılarak yapılmıştır. Değerlendirilebilen 50 olgunun 20'si (%40) negatif olup, 19'unda (%38) %1-49 arası, 5'inde (%10) %50-79 arası ve 6'sında (%12) %80 ve üzerinde pozitiflik saptanmıştır. Düşük PD-L1 ekspreyonu gösteren ve PD-L1 negatif olguların çoğunluğu olumlu biyolojik davranışla ilişkilendirilen tübülopapiller paterni göstermektedir. Literatüre oranla yüksek PD-L1 pozitifliği görülmesi klonun yüksek duyarlılığı ile açıklanabilir, ancak bu klonun kullanıldığı daha geniş serilerle yapılan çalışmalar ve kanıta dayalı veriler gereklidir.
Özet (Çeviri)
Diffuse pleural mesothelioma (DPM) is a rare tumor with an aggressive biological behavior. It is important to determine some prognostic factors, first the histologic subtype and further morphological parameters. Several immunohistochemical (IHC) stains, whose expressions have possible prognostic and therapeutic implications have been identified in DPM such as BAP1 and PD-L1. This study aims to evaluate the clinical significance and prognostic implications of such morphological features and IHC stains in 52 patients with a diagnosis of DPM, whose excision materials were examined in our institution between 2001 and 2022. The correlation between these parameters were also evaluated. Hematoxylin and eosin slides were re-evaluated and nuclear grading was applied for the epithelioid cases. BAP1 was interpreted in two compartments; in nucleus: loss/retained, in cytoplasm: positive / negative. 73-10 clone was used for PD-L1 IHC, cutoff levels were set as 1%, 50% and 80% and >1% staining was accepted as positive. Nuclear grading and necrosis were associated with survival; with shorter survival when necrosis was present and nuclear grade was III. BAP1 nuclear loss was seen in 69% of cases. There was no relation between cytoplasmic BAP1 staining and survival, yet cases with cytoplasmic staining were found to have >50% PD-L1 expression. 60% of the cases were PD-L1 positive (38% had 1-49% positivity, 10% had 50-79 positivity and 12% had >80% positivity). PD-L1 negative cases together with low expression group (1-49%) mostly had tubulopapillary pattern, which was classified under favorable criteria. One possible reason that higher PD-L1 positivity was observed compared to other studies was the higher sensitivity of 73-10 clone, but further studies with larger series are required to say so.