Üç boyutlu yazıcı ile üretilmiş auxetic nanokompozitlerin mekanik özelliklerinin incelenmesi
  1. Tez No: 987780
  2. Yazar: UMUT TANYERİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FARSHID KHOSRAVI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mekanik Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tezin amacı, bir 3D kompozit yazıcı kullanarak yapılacak olan auxetic nanokompozit yapıların mekanik özelliklerini araştırmaktır. Bu çalışmada, 3D yazıcı kullanılarak yapılacak olan dört farklı auxetic nanokompozit geometri yapısının mekanik özellikleri araştırılacaktır. Ayrıca, Nanopartiküllerin mekanik özelliklerine olan etkisni araştırmak için iki farklı nanopartikül üç farklı ağırlık oranlarında kompozitlere ilave edilip nanokompozit numuneleri 3 boyutlu yazıcı ile üretilecektir. Bu amaçla tasarlanan auxetic yapı için yarı statik çekme-basma testi ve darbe testi yapılacaktır ve yapıların mekanik davranışları incelenecektir. Testlerde elde edilen sonuçlara göre, optimum auxetic geometri ve nanopartiküllerin optimum ağırlık oranları belirlenecektir. Son olarak, modifiye edilmiş yapının geometrisinden kaynaklanan yeni bir optimum yapı önerilecektir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to examine the mechanical properties of auxiliary nanocomposite structures to be made using a 3D composite printer. In this research, four different auxiliary nanocomposite geometry structures and mechanical properties to be made with a 3D printer will be investigated. In addition, nanocomposite samples can be produced with a 3D printer in addition to composites with two different nanoparticles and three different weight ratios to investigate the effect on the physical properties of nanoparticles. Quasi-static tensile-compression test and impact test will be performed for this designed auxiliary structure and the mechanical growth of the structures will be examined. According to what is obtained in the tests, the optimum auxiliary geometry and the optimum weight ratios of nanoparticles will be determined. Finally, a new optimum structure consisting of the modified geometry will be proposed.