Majör abdominal cerrahi geçiren hastalarda intratekal morfin ve perikondriyal yaklaşım ile modifiye torakoabdominal sinir bloğunun postoperatif analjezik etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of the postoperative analgesic effects of intrathecal morphine and modified thoracoabdominal nerve block through perichondrial approach in patients undergoing major abdominal surgery
- Tez No: 987779
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BELİZ BİLGİLİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
Özet
Giriş: Majör abdominal açık cerrahide perikondriyal yaklaşim ile modifiye torakoabdominal sinir bloğu (M-TAPA) ile intratekal morfinin (İTM) postoperatif analjezik etkileri ve opioid tüketimi üzerine etkilerinin karşılaştırılması amaçlanmış olup, iki teknik arasında postoperatif opioid tüketimi açısından anlamlı bir fark olacağı hipotez edildi. Gereç ve Yöntem: Prospektif olarak tasarlanan çalışmada, İTM veya M-TAPA gruplarına randomize edilen 50 hasta (ASA I–II–III ve ≥18 yaş) analiz edildi. İTM grubuna anestezi indüksiyonundan öncesi 200 mcg İTM ve M-TAPA grubuna entübasyon sonrası 40 ml %0,25 bupivakain ile bilateral blok uygulandı. Birincil sonlanım noktası, postoperatif ilk 24 saatteki toplam opioid tüketimidir. İkincil sonlanım noktaları, istirahat ve ilk mobilizasyon NRS skorları, hasta memnuniyeti ve advers olaylardır. Bulgular: Toplam 24 saatlik opioid tüketimi (morfin miligram eşdeğeri, MME), İTM grubunda medyan 8 mg (IQR 5–14) olup, M-TAPA grubundaki medyan 12 mg (IQR 9–20,5) ile karşılaştırıldığında anlamlı düşük bulundu (p=0,025; %95 GA, −9,51 ile −0,97). Opioid tüketimi, ilk 6 saatte gruplar arasında benzerken 6–36 saatleri arasında İTM grubunda anlamlı düşük bulundu. İstirahat NRS skorları iki grupta 4'ün altındaydı. M-TAPA duyu blok süresi ortalama 7,68 ± 2,98 saatti. Sonuç: Majör abdominal cerrahide İTM, M-TAPA'ya kıyasla daha üstün ve uzun süreli opioid tasarrufu sağlayan analjezi sunmaktadır. M-TAPA ise erken postoperatif dönemde etkin ağrı kontrolü sağlarken, nöraksiyal tekniklerin kontrendike olduğu veya tercih edilmediği durumlarda uygulanabilir bir seçenek olarak değerlendirilebilir.
Özet (Çeviri)
Background: This study aimed to compare the postoperative analgesic effects and opioid consumption of modified thoracoabdominal nerve block through perichondrial approach (M-TAPA) and intrathecal morphine (ITM) in major open abdominal surgery, and it was hypothesized that there would be a significant difference in postoperative opioid consumption between the two techniques. Material and Methods: In this prospectively designed study, 50 patients (ASA I-II-III and ≥18 years) who were randomized to ITM or M-TAPA groups were analyzed. The ITM group received 200 mcg intrathecal morphine before anesthesia induction, while the M-TAPA group received bilateral M-TAPA with 40 mL 0.25% bupivacaine per side following intubation. The primary outcome was total opioid consumption in the first 24 postoperative hours. Secondary outcomes included NRS pain scores at resting and mobilization, patient satisfaction, and adverse events. Results: Total 24-hour opioid consumption (morphine milligram equivalent, MME) was significantly lower in the ITM group, median 8 mg (IQR 5–14), compared with the M-TAPA group median 12 mg (IQR 9–20.5) (p=0.025, 95% CI, -9.51 to -0.97). Opioid consumption was comparable between groups during the first 6 postoperative hours; however, it was significantly lower in the ITM group during the 6–36-hour period. Resting NRS scores remained below 4 in both groups. The mean sensory block duration with M-TAPA was 7.68 ± 2.98 hours. Conclusion: In major abdominal surgery, ITM provides longer-lasting and superior opioid-sparing analgesia compared with M-TAPA. M-TAPA offers effective early postoperative pain control and serves as a viable option when neuraxial techniques are contraindicated or declined.