Sıfır atık yaklaşımı ile manyetitin koagülant-flokülant olarak kullanıldığı kimyasal arıtma sisteminin geliştirilmesi ve sistemin verimliliğinin araştırılması
Developing a chemical treatment system in which magnetite is used as a coagulant-flocculant with a zero waste approach and investigation of the system's efficiency
  1. Tez No: 987785
  2. Yazar: AYÇA BİCE ÇALIŞKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TANER YONAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Atık su arıtma tesislerinde kimyasal arıtma işlemi sırasında inorganik kogülant Al2SO4, FeCl3, PAC ve türevleri kullanılmaktadır. Koagülantlar, kolloid maddeleri, bakterivirüsleri, boyar maddeleri kendi üzerine bağlayarak metal-hidroksitleri şeklinde çökmesini sağlamaktadır. Başarılı bir kimyasal koagülasyon işlemi ile %90 mertebesine kadar askıda katı madde, renk ve bulanıklık giderimi yapılmaktadır. Bu çalışmada, atık suların kimyasal arıtımında koagülant ve flokülant olarak kullanılan kimyasal maddeler yerine manyetit kullanımında meydana gelecek olan KOİ (Kimyasal oksijen ihtiyacı) ve AKM (Askıda Katı Madde) giderim verimliliği tespit edilmiştir. Tezin amacı, kimyasal arıtmanın gerçekleştirilmesi gereken atık sularda koagülant ve flokülant olarak kullanılan kimyasal maddelerin azaltılması ve sıfır atığa yönelik çalışılmasıdır. Ayrıca, manyetitin geri kazanımına yönelik çalışmalar da gerçekleştirilmiştir. Sonuç olarak, manyetit kullanımı ile yapılan arıtma sistemlerinin, kimyasal arıtma sistemlerine kıyasla ekonomik ve çevresel avantajlar sağladığı, atık su arıtma verimliliğini artırdığı ve sürdürülebilir bir alternatif oluşturduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Inorganic coagulants such as Al2SO4, FeCl3, PAC, and their derivatives are used during the chemical treatment process in wastewater treatment plants. Coagulants bind colloidal substances, bacteria, viruses, and dyes to themselves, causing them to precipitate in the form of metal hydroxides. With a successful chemical coagulation process, up to 90% of suspended solids, color, and turbidity can be removed. In this study, the COD (Chemical Oxygen Demand) and TSS (Total Suspended Solids) removal efficiency that will occur when magnetite is used instead of the chemicals used as coagulants and flocculants in the chemical treatment of wastewater was determined. The aim of the thesis is to reduce and work towards zero waste of chemicals used as coagulants and flocculants in wastewater that requires chemical treatment. Additionally, studies on the recovery of magnetite were also conducted. As a result, it has been observed that treatment systems using magnetite provide economic and environmental advantages compared to chemical treatment systems, increase wastewater treatment efficiency, and create a sustainable alternative.