Aki Kaursmaki filmlerinde mülteci temsilleri
Refugee representations in Aki Kaurismaki films
- Tez No: 987788
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖZDE SUNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Radyo-Televizyon, Sanat Tarihi, Performing and Visual Arts, Radio and Television, Art History
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinema Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sinema Bilim Dalı
Özet
Suriye iç savaşının tetiklediği göç dalgasıyla birlikte, mültecilik sorunu 2015 yılından itibaren Avrupa'da politik, toplumsal ve kültürel bir mesele olarak öne çıkmıştır. Avrupa Birliği'nin (AB) Dublin Anlaşması gibi politikaları, üye ülkeler arasında dayanışma eksikliğine ve sınır ülkelerine orantısız yüke yol açmış, bu doğrultuda medya mültecileri;“kurban”,“tehdit”veya“yabancı”olarak damgalayarak toplumsal algıları şekillendirmiştir. Yönetmen Aki Kaurismäki'nin filmleri, bu stereotiplere karşı bireysel hikâyeler üzerinden insani bir perspektif sunmaktadır. Bu çalışmada Avrupa'daki mültecilik sorununun sosyo-kültürel ve politik yansımaları, Aki Kaurismäki'nin Le Havre (2011) ve Umudun Öteki Yüzü (2017) filmleri üzerinden analiz edilmiştir. Çalışmanın amacı, mültecilik deneyiminin sinemadaki temsillerini inceleyerek, bu temsillerin Avrupa'daki mevcut durumla ilişkisini değerlendirmek ve sinema sanatının toplumsal farkındalık yaratma potansiyelini ortaya koymaktır. Göstergebilim ve anlatı analizi yöntemleriyle yürütülen çalışma, mültecilik olgusunun tarihsel ve güncel bağlamı, Kaurismäki'nin minimalist estetiği ve filmlerindeki tematik unsurları üzerinden ele alınmıştır. Le Havre, yerel halkın Afrikalı bir mülteci çocuk için dayanışmasını, Umudun Öteki Yüzü ise Suriyeli bir mültecinin bürokratik engellerle mücadelesini konu edinmiştir. Sözü edilen filmlerde minimalist estetik, sade renk paletleri ve az diyaloglu sahnelerle mülteci deneyiminin duygusal ağırlığı vurgulanmıştır. Filmler toplumsal dayanışmayı yüceltirken, bürokrasi ve ırkçılık gibi yapısal sorunları eleştirmiştir. Çalışma, mültecilik sorununun insanlık sınavı olduğunu vurgulayarak, sinemanın toplumsal meselelere ayna tutma gücünü ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
With the migration wave triggered by the Syrian civil war, the refugee issue has emerged as a political, social, and cultural matter in Europe since 2015. The European Union's (EU) policies, such as the Dublin Agreement, have led to a lack of solidarity among member states and an unfair burden on border countries. In this context, the media has shaped public perceptions by labelling refugees as 'victims,' 'threats,' or 'foreigners.' Aki Kaurismäki's films offer a human perspective through individual stories that challenge these stereotypes. This study analyses the socio-cultural and political reflections of the refugee crisis in Europe through Aki Kaurismäki's films Le Havre (2011) and The Other Side of Hope (2017). The aim of this study is to examine the representations of the refugee experience in cinema, evaluate their relationship with the current situation in Europe, and reveal the potential of cinema as an art form to raise social awareness. Conducted using semiotics and narrative analysis methods, the study examines the historical and contemporary context of the phenomenon of migration, Kaurismäki's minimalist aesthetics, and the thematic elements in his films. Le Havre depicts the solidarity of the local community towards an African refugee child, while The Other Side of Hope focuses on a Syrian refugee's struggle with bureaucratic obstacles. In the films mentioned, minimalist aesthetics, simple colour palettes and scenes with little dialogue emphasise the emotional weight of the refugee experience. While glorifying social solidarity, the films criticise structural problems such as bureaucracy and racism. The study emphasises that the refugee issue is a test of humanity and reveals the power of cinema to reflect social issues.