Eğitim hizmetlerinin yürütülmesinde belediye yönetimlerine yetki verilmesi konusunda il belediye başkanlarının görüşleri
The Opinions of mayors about the delegation of central to municipalities in the administration of educational
- Tez No: 98780
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KASIM KARAKÜTÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Kamu Yönetimi, Education and Training, Public Administration
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Eko. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Bu araştırmanın genel amacı, merkezi yönetim tarafından yürütülmekte olan eğitim hizmetlerinin yürütülmesinde belediye yönetimlerine daha çok yetki verilmesi konusunda il belediye başkanlarının görüşlerini saptamaktır. Araştırmanın bu amacını gerçekleştirmek için aşağıdaki sorulara yanıt aranmıştır: 1. Belediye yönetimlerine yetki verilmesi halinde ortaya çıkabilecek durumlara ilişkin il belediye başkanlarının görüşleri nelerdir? 2. Araştırmaya katılan il belediye başkanlarının görüşleri arasında illerin gelişmişlik düzeyine göre manidar bir fark var mıdır ? 3. Araştırmaya katılan il belediye başkanlarının görüşleri arasında bağlı oldukları partiler düzeyinde manidar bir fark var mıdır? Yapılan araştırmada tarama modeli kullanılmış ve veriler anket yoluyla toplanmıştır. Hazırlanan anket, kişisel sorularla ilgili 8, yetki verilmesi halinde ortaya çıkabilecek durumlarla ilgili 31 olmak üzere toplam 39 sorudan oluşmuştur. Anket 82 il belediye başkanına gönderilmiş, 55 'i yanıtlanmıştır. Toplanan veriler kodlanarak bilgisayar SPSS programı kullanılarak çözümlenmiştir. Çözümlemede sınıflama türündeki sorularda frekans ve yüzde, beşli derecelendirme türündeki sorularda aritmetik ortalamalar kullanılmıştır. Ayrıca gruplar arasında farklılık olup olmadığı x2 tekniği ile 0.05 güven düzeyinde test edilmeye çalışılmıştır. Araştırmaya katılan il belediye başkanlarının, eğitim hizmetlerinin yürütülmesinde, belediye yönetimlerine yetki verilmesi sonucunda ortaya çıkabilecek durumlara ilişkin görüşlere genel olarak katıldıkları görülmüştür. Araştırmaya katılan il belediye başkanlarının görüşleri arasında, bağlı oldukları siyasal partiler düzeyinde aşağıda verilen konularda anlamlı görüş farklılıkları bulunmaktadır. 1. Yetki verilmesi halinde, eğitim sisteminin ulusal birliği sağlamaya yönelik genel amaçlar ile temel ilkelerini gerçekleştirme düzeyinin azalıp azalmayacağı XXII
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is to determine the opinions of the the mayors about devolution of authority from central government to municipalities concerning educational system. The questions which were tried to answer in order to reach this goal are below: 1. What is the opinions of mayors about the possible situations which may result from the devolution of authority to municipalities. 2. Are there any differences among the opinions of mayors depending on the development levels of their provinces. 3. Are there any differences among the opinions of mayors depending on their political parties. Descriptive method was used in this research and related data were collected by using a questionnaire. The questionnaire consisted of 39 items of which 8 items were related to personal information and 13 items were related to the possible situations resulting from the devolution of central authority to municipalities. The questionnaires were send to 82 provincal mayors and 55 of them returned for data analysis. The data collected by questionnaires were analyzed in SPSS for windows by using frequency, percentage, means and chi-square techniques. The mayors who answered the questionnaires generally agreed for the possible situations resulting from the devolution of the central educational authorities to municipalities. However, some significant differences were observed among the opinions of the mayors depending on the level of development of their provinces and their political parties. The main results showing differences among the opinions of the mayors depending on their political parties are those: 1. In case of authority devolution, the mayors belonging to political parties other than CHP were uncertain whether the level of achievement of main goals and141 basic principles of education -in order to guarantee national unity- would decrease or not. On the other hand, the mayors belonging to CHP stated that the level of achievement of these goals and principles would not decrease. 2. In case of authority devolution mayors generally were uncertain whether seperative movements effecting national unity would increase or not. However, while the mayors beloging to DYP and FP stated that these movements wolud not increase, the mayors belonging to MHP stated that, in this case, seperative movement threating national unity would increase.