Sporcu adölesanlarda kronotip, sportif motor performans ve beslenme durumu arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between chronotype, sportive motor performance and nutritional status in athletic adolescents
  1. Tez No: 987822
  2. Yazar: BAŞAK BARAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HANDE MORTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın temel amacı; Ankara'daki spor kulüplerine devam eden adölesan sporcuların kronotip özellikleri, sportif motor performans düzeyleri ve beslenme durumları arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Kesitsel nitelikteki bu araştırma, Ağustos 2024 – Mayıs 2025 tarihleri arasında gerçekleştirilmiş olup, yaşları 9-18 yıl arasında değişen (ortalama 12,6±4,6 yıl) 41 erkek ve 32 kız olmak üzere toplam 73 lisanslı futbol, voleybol ve basketbol sporcusunu kapsamaktadır. Veri toplama sürecinde sosyodemografik form, Adölesanlarda Fiziksel Aktivite Ölçeği ve Çocukluk Dönemi Kronotip Anketi kullanılmıştır. Sporcuların beslenme durumu 3 günlük besin tüketim kaydı ve BEBİS analiziyle; motor performans ise sürat, kuvvet, denge ve esneklik testlerini içeren YetenekTürk Bataryası ile ölçülmüştür. Elde edilen bulgulara göre; erkek sporcuların fiziksel aktivite düzeyleri, kuvvet ve aerobik kapasite parametreleri ile günlük enerji, protein, su, B12, demir ve çinko alımları kız sporculardan anlamlı düzeyde yüksek bulunmuştur (p<0,05). Buna karşın kız sporcuların esneklik ve sürat skorlarının erkeklerden daha yüksek olduğu görülmüştür (p<0,01). Branş bazında basketbolcular kuvvet parametrelerinde öne çıkarken, kronotip ile BKİ, enerji ve besin ögesi alımı arasında anlamlı bir ilişki saptanmamıştır. Bu durum, düzenli antrenman ve disiplinin bireysel sirkadiyen farklılıkları dengeleyebileceği görüşünü desteklemektedir. Kronotipin ara öğün sayısını etkilediği (p=0,020), sabahçıl ile akşamcıl tiplerin reaksiyon süratinde ara tiplerden daha başarılı olduğu (p=0,001) ve diğer motor performans bileşenleriyle ilişkisinin olmadığı belirlenmiştir. Su tüketiminin genel atletik performansı pozitif etkilediği saptanmıştır (p=0,021). Sonuç olarak; adölesanlarda cinsiyet ve branş, fiziksel özellikler ve besin gereksiniminde belirleyiciyken; kronotipin reaksiyon zamanı, hidrasyonun ise genel performans üzerinde kritik rol oynadığı ortaya konulmuştur. Bu doğrultuda, sporcular için kişiselleştirilmiş beslenme ve antrenman stratejileri önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The primary objective of this study is to examine the relationship between chronotype characteristics, athletic motor performance levels, and nutritional status among adolescent athletes attending sports clubs in Ankara. This cross-sectional study was conducted between August 2024 and May 2025 and included a total of 73 licensed football, volleyball, and basketball athletes, comprising 41 males and 32 females aged between 9 and 18 years (mean 12.6±4.6 years). Data collection involved the use of a sociodemographic form, the Physical Activity Scale for Adolescents, and the Childhood Chronotype Questionnaire. The athletes' nutritional status was measured using a 3-day food consumption record and BEBIS analysis, while motor performance was measured using the YetenekTürk Battery, which included speed, strength, balance, and flexibility tests. According to the findings, male athletes' physical activity levels, strength and aerobic capacity parameters, and daily energy, protein, water, B12, iron and zinc intakes were found to be significantly higher than those of female athletes (p<0.05). In contrast, female athletes had higher flexibility and speed scores than males (p<0.01). Basketball players stood out in strength parameters, while no significant relationship was found between chronotype and BMI, energy, and nutrient intake. This supports the view that regular training and discipline can balance individual circadian differences. It was determined that chronotype affects the number of snacks consumed (p=0.020), that morning and evening types are more successful than intermediate types in reaction speed (p=0.001), and that there is no relationship with other motor performance components. Water consumption was found to positively affect overall athletic performance (p=0.021). In conclusion, while gender and sport, physical characteristics, and nutritional requirements are decisive factors in adolescents, chronotype plays a critical role in reaction time, and hydration in overall performance. Accordingly, personalised nutrition and training strategies are recommended for athletes.