Erişkinlerde bulaşıcı hastalıklardan korunma ve risk farkındalığı bilgi düzeyi
Knowledge level of infectious disease prevention and risk awareness among adults
  1. Tez No: 987840
  2. Yazar: ADNAN GÖRAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİN PALA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışma, toplumun bulaşıcı hastalıklardan korunma konusundaki bilgi düzeylerini ölçmeyi, olası risklere karşı aldığı önlemleri değerlendirmeyi ve bulaşıcı hastalıklara ilişkin farkındalık düzeyini belirlemeyi amaçlamaktadır. Gereç ve Yöntem: Kesitsel tipteki bu çalışma, İstanbul Ataşehir İnönü Aile Sağlığı Merkezine başvuran 18-65 yaş aralığındaki 209 kişi üzerinde gerçekleştirildi. Katılımcılara demografik bilgileri içeren bir anket ile Bulaşıcı Hastalıklar Risk Farkındalığı ve Korunma Ölçeği uygulandı. Verilerin analizinde NCSS (Number Cruncher Statistical System) 2007 (Kaysville, Utah, USA) programı kullanıldı normal dağılıma uygunluk Shapiro-Wilks testi ile değerlendirildi. Üç ve üzeri grup karşılaştırmalarında Kruskall-wallis testi, normal dağılım göstermesi durumunda ANOVA, normal dağılım gösteremeyen iki grup karşılaştırmalarında Mann-Whitney U testi, normal dağılım göstermesi durumunda Student t testi kullanıldı. Anlamlılık p<0,05 düzeyinde değerlendirildi. Bulgular: Araştırmaya katılan 209 katılımcının %50,2 si (n=105) erkek, yüzde 38,3(n=80) ise 18-29 yaş arasındadır. 40 yaş ve üstü bireylerin bulaşıcı hastalıklar risk farkındalığı koruma ölçeği ortak yaşam risk farkındalığı alt boyutu, kişisel koruma farkındalığı alt boyutu, koruma davranışları, kişisel temas farkındalığı alt boyutu puanları 40 yaş altı bireylere göre daha düşük bulundu. Bulaşıcı hastalıklar risk farkındalığı koruma ölçeği ve alt boyut puanları ile cinsiyet grupları arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmadı. Çalışan bireylerin bulaşıcı hastalıklar risk farkındalığı ve koruma ölçeği genel ve alt boyut puanları çalışmayan bireylere göre daha yüksek bulundu. Sonuç: Bu çalışma, bulaşıcı hastalıklara ilişkin risk farkındalığı ve koruma davranışlarının sosyo-demografik değişkenlerle anlamlı düzeyde ilişki gösterdiğini ortaya koymuştur. Özellikle yaş arttıkça risk farkındalığı azalmaktadır. Çalışan bireyler, çalışmayanlara göre daha yüksek farkındalık düzeyine sahiptir. Bulaşıcı hastalığı olanlarda farkındalık artmış, cinsiyet ve medeni durumun ise farkındalık üzerinde bir etkisi olmamıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aims to assess the level of knowledge of the community regarding protection from infectious diseases, to evaluate the preventive measures taken against potential risks, and to determine the level of awareness related to infectious diseases. Materials and Methods: A cross-sectional study was conducted 209 individuals aged 18–65 years who attended the Atasehir Inönü Family Health Center in Istanbul. Participants completed a questionnaire comprising demographic characteristics and the Infectious Diseases Risk Awareness and Protection Scale. Data were analyzed using NCSS 2007 (Number Cruncher Statistical System, Kaysville, Utah, USA). Normality was assessed with the Shapiro–Wilk test. Group comparisons were performed using the Kruskal–Wallis test for three or more groups, with ANOVA applied when assumptions of normality were met. For two-group comparisons, the Mann–Whitney U test was used when data were non-normally distributed, and the Student's t-test when normally distributed. Statistical significance was set at p<0.05. Results: Of the 209 participants, 50.2% (n = 105) were male, and 38.3% (n = 80) were aged between 18 and 29 years. Participants aged 40 years and older had significantly lower scores on the shared living risk awareness, personal protection awareness, protective behaviors, and personal contact awareness subscales of the Infectious Diseases Risk Awareness and Prevention Scale compared to those under 40 years of age. No statistically significant difference was found between gender groups in terms of the total and subscale scores of the scale. Employed individuals had higher total and subscale scores of infectious disease risk awareness and prevention compared to unemployed individuals. Conclusion: This study revealed that risk awareness and protective behaviors related to infectious diseases are significantly associated with sociodemographic variables. In particular, risk awareness decreases with increasing age. Employed individuals demonstrate higher levels of awareness compared to unemployed individuals. Awareness was higher among individuals with a history of infectious disease, while gender and marital status had no significant effect on awareness levels.