Iraklı infertilite erkeklerde Y kromozom mikrodelesyonlarının moleküler ve klinik karakterizasyonu
Molecular and clinical characterization of Y chromosome microdeletions in Iraqi infertile men
  1. Tez No: 987839
  2. Yazar: HIBA ADNAN AZIZ ABUOMAIMA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HARUN ÇİFTÇİ, DR. ÖĞR. ÜYESİ MOHAMMED A. AL-ASKERİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Tıbbi Biyoloji, Genetik, Biochemistry, Medical Biology, Genetics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İleri Teknolojiler Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada erkek infertilitesinde Y kromozomu mikrodelesyonları çalışılmıştır. Çalışmamızda infertiliteli erkekte AZFa, AZFb, AZFc SRY bölgelerindeki mikrodelesyonları ve bazı üreme hormonları LH ve testosteron düzeylerini araştırdık. Kısırlık sorunu olan hastalardan toplam 50 örnek toplanmış olup test edilen 1 denek (%2) azospermik olup hiç sperm hesabı yoktu. 7 denek (%14) mol içinde sperm sayısı 15 milyondan az olan oligozoospermi iken normal sperm sayısına sahip denek sayısı 42 (%84) olmuştur. İnfertilite hastasının sperm motilitesinin ortalaması, farklı bir derece tipiyle karşılaştırıldığında 43.38 ile (derece D) hareketsizlikte yüksek bir ortalama göstermiş olup, ardından yavaş hareketlilik 28.94 ile (Derece B) ve 15.56 ile çok yavaş aktif hareketlilik (derece A) göstermiş olup, 12,74 ile C Derecesi en düşük ortalamayı göstermiştir. Farklı bölge kromozom mikrodelesyonunun bir türü olan AZF a, normal sayılan sperm motilitesinde sırasıyla 38 (%86,3), 5 (%11,3) ve 1 (%1,5) oranında yüksek frekans dağılımı olarak gözlenmiş olup, bunu sırasıyla AZF b tipi, oligozoospermi, nonobstrüktif azospermi izlemiştir. Normal sayılan sperm motilitesinde kromozom mikrodelesyonu 32 (%94,1) ve oligozoospermili hastalarda 2 (%5,8) iken obstrüktif olmayan azospermi hastalarında 0 (%00) saptanmamıştır. AZF a tipi farklı bölge kromozom mikrodelesyonu yüksek frekans dağılımı gözlendi 38 (%86,3), 5 (%11,3), 1 (%1,5) normal sayılan sperm motilitesi, oligoazoospermi, obstrüktif olmayan azospermiyi sırasıyla AZF b tipi kromozom mikrodelesyonu izledi. Normal sayılan sperm motilitesinde 32 (%94,1) ve oligoazoospermi hastalarında 2 (%5,8) iken obstrüktif olmayan azospermi hastalarında 0 (%00) saptanmadı. AZF c tipi farklı bölge kromozom mikrodelesyonu normal sayılan sperm motilitesinde 37 (%92,5), oligozoospermili hastalarda 3 (%7,5) idi ve nonobstrüktif azospermili hastalarda saptanmamış olup, SRY tipi kromozom mikrodelesyonu, farklı kromozom mikrodelesyonu türleri arasında en düşük frekans olarak gösterilmiştir. Seminal sıvının hacmi (2.5±1.62 ve 4±1.69) arasındaydı Ortalama ± SD bu fark normal bir semen hacmi aralığına (˃1.5 ml) eşittir. Normal sperm sayımı yapılan 50 hastadan erkek infertilitesi olan 6'sı (%16) kromozomal mikrodelesyonsuz olup, bunlardan 1(16%) tanesi azospermi, 2 (%33) tanesi oligoazoospermi ve 3 (%50) tanesinde mikrodelesyon yok iken, erkek infertilite kromozomal mikrodelesyonu 44 (%88) hastada farklı alan silme bölgesinde gözlenmiş olup, yüksek dağılımlı mikrodelesyon AZFa 326 NO =44(%88), AZFc 380 NO=40(%80) , AZFb 196 NO =38 (%76), AZFc 231 NO =37(74%), AZFa 390 NO =35(%70) tiplerinde kaydedilmiştir. Mevcut çalışmaya göre en düşük dağılım AZFc 126 NO = 285(6%), SRY 472 NO = 27(54%), AZFc 285 NO = 24 (%48) , AZFc 245 NO =23( %46), SRY167 NO = 23 (%46) ve AZFb 301 NO =21(%42) gösterilmiştir.. Azospermi hastalarında herhangi bir mikrodelesyon paterni saptanmazken, şiddetli oligozoospermi hastalarında (AZFa 326, AZFa 275, AZFb 196, AZFc 285, AZFc 245, AZFc 231, AZFc 380, AZFc 301, AZFc 126) tiplerinde eşit mikrodelesyon kanıtı kaydedilmiş olup, (AZFa220, AZFa 390, AZFb 301, AZFb 274, AZFb 301, SRY 472, SRY 167) türlerinde bölge delesyonu tespit edilmemiştir. Oligoazoospermi vakası, AZFb 301, AZFc380, AZFc301'in artan bir dağılımını gösterirken, bunu AZFa 326, AZFb 196, AZFb 274, AZFc 231 takip ederken, AZFa 275, AZFa 390, AZFb 301, AZFc 285, daha az dağılım göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Y chromosome microdeletions were investigated in men's infertility. In our study, we investigated the AZFa, AZFb, AZFc SRY regions microdeletions and the level of some reproductive hormones LH and testosterone in infertility males. A total number of 50 samples were collected from patients with an infertility problem, out of them tested subject 1 (2%) was azoospermic with no sperm account. 7 (14%) were oligozoospermia with a sperm count of less than 15 million sperm in mole while the normal sperm count was 42 (84%). Mean Average of sperm motility of infertility patient shows highly average in (grade D) immobility counted at 43.38 when compared to a different type of grade, followed by active motility (grade A) that recorded 28.94 while slow motility (Grade B) and very slow Grade C showed to be lowest average 15.56, 12.74 respectively. AZF a type of different region chromosome microdeletion observed highly frequency distribution of 38 (86.3%), 5 (11.3%), and 1 (1.5%) in normal counted sperm motility, oligozoospermia, nonobstructive azoospermia respectively follow by AZF b type of chromosome microdeletion were 32 (94.1%) in normal counted sperm motility and 2 (5.8%) in patients with oligozoospermia while not detected in 0 (00%) in nonobstructive azoospermia patients. AZF c type of different region chromosome microdeletion was 37 (92.5%) in normal counted sperm motility, 3 (7.5%) in patients with oligozoospermia, and not detected in patients with nonobstructive azoospermia while SRY type of chromosome microdeletion showed to be the lowest frequency among different type of chromosome microdeletion. The volume of seminal fluid was between (2.5±1.62 and 4±1.69) Mean ± SD this difference is equal to a normal range of semen volume (˃1.5 ml). Male infertility were 50 patient , 6 (16%) of them were without chromosomal microdeletion 1(16%) was azoospermia and the other were 2 (33%) oligoazoospermia , 3(50%) were normal sperm counted from all patient without microdeletion while male infertility chromosomal microdeletion was observed in 44 (88%) patient at different site of region deletion, the highly distribution microdeletion was recorded in the types of AZFa 326 NO =44(88%) , AZFc 380 NO =40(80%) , AZFb 196 NO =38 (76%) , AZFc 231 NO =37(74%) , AZFa 390 NO =35(70%), while the lowest distribution according to current study was shown in the types of AZFc 126 NO = 285(6%) , SRY 472 NO = 27(54%) , AZFc 285 NO = 24 (48%) , AZFc 245 NO =23(46%) , SRY167 NO = 23 (46%) and AZFb 301 NO =21(42%). In azoospermia patients, it was not detected any pattern of microdeletion while the severe oligozoospermia patients noted the equal evidence of microdeletion in the types of (AZFa 326, AZFa 275, AZFb 196, AZFc 285, AZFc 245, AZFc 231, AZFc 380, AZFc 301, AZFc 126) and was not detected the types of region deletion of ( AZFa220, AZFa 390, AZFb 301, AZFb 274, AZFb 301, SRY 472, SRY 167) Case of Oligoazoospermia showed an increased distribution of AZFb 301, AZFc380, AZFc301 which are followed by AZFa 326,AZFb 196, AZFb 274, AZFc 231, while the pattern of deletion of AZFa 275, AZFa 390, AZFb 301, AZFc 285, AZFc 126 showed the less distribution.