Uluslararası öğrenciler perspektifinden üniversite kütüphanesi hizmetlerinin değerlendirilmesi: İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi örneği
Evaluation of university library services from the perspective of international students: The case of Izmir Kâtip Çelebi University
  1. Tez No: 987885
  2. Yazar: ŞAHİNDE ÖZGÜLÜK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgi ve Belge Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Yükseköğretimde uluslararasılaşma çalışmaları neticesinde üniversitelerde bulunan uluslararası öğrencilerin sayısında ciddi bir artış yaşanmıştır. Üniversite kütüphaneleri içinde bu öğrencilere yönelik kullanıcı memnuniyetinin belirlenmesi ve bilgi ihtiyaçları doğrultusunda kütüphane hizmetlerinin hangi yönden geliştirilmesi gerektiği konusunda çalışma yapılması gereği doğmuştur. Araştırma İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesinde eğitim gören uluslararası öğrencilerin kütüphane kullanımında karşılaştığı engellerin, zorlukların keşfedilmesini, hizmetlerin geliştirilmeye ihtiyaç duyulan alanlarının belirlenmesini amaçlamaktadır. Bu doğrultuda Kütüphanenin fiziksel alanları, koleksiyonu, teknoloji ve dijital hizmetleri, personeli ve çalışma koşullarına ilişkin bir anket hazırlanmıştır. Nicel bir araştırma yöntemi olarak anket 184 uluslararası öğrenciye uygulanmıştır. Elde edilen bulgular SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) programı ile analiz edilmiştir. Araştırma sonucu elde edilen veriler ışığında, İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Kütüphanesinin sunduğu hizmetlerin uluslararası öğrenciler tarafından büyük oranda olumlu değerlendirildiği ve yüksek memnuniyet düzeyine sahip olduğu sahip olduğu sonucu elde edilmiştir. Anket sonuçları doğrultusunda tespit edilen mevcut sorunlara ilişkin öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Internationalization in higher education has led to a significant increase in the number of international students at universities. This has created a need to determine the level of user satisfaction among these students in university libraries and to study how library services should be improved to meet their information needs. The research aims to identify the obstacles and difficulties encountered by international students studying at İzmir Kâtip Çelebi University in using the library and to determine the areas where services need to be improved. To this end, a survey was prepared regarding the library's physical spaces, collection, technology and digital services, staff, and working conditions. As a quantitative research method, the survey was administered to 184 international students. The results obtained were analyzed using the SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) program. In this study, it was determined that the services offered by the Izmir Kâtip Celebi University Library were largely evaluated positively by international students and that they had a high level of satisfaction. Recommendations were developed regarding the current problems identified in line with the survey results.