Sınıf öğretmenlerinin okuma yazma becerilerinin geliştirilmesinde oyun temelli öğretimi kullanma algılarının incelenmesi
Examining classroom teachers' perceptions of using game-based teaching in improving reading and writing skills
  1. Tez No: 987884
  2. Yazar: HATİCE OKUYUCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN AKANDERE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Oyun, çocuklar için yalnızca bir eğlence aracı değil; aynı zamanda fiziksel, duygusal ve bilişsel gelişimlerine katkı sağlayan etkili bir öğretim yöntemidir. Özellikle okuma yazma öğretiminde oyun temelli etkinliklerin kullanılması, öğrencilerin sürece aktif katılımını artırmakta, öğrenmeyi kalıcı hâle getirmekte ve öğrenme sürecini daha eğlenceli bir hale getirmektedir bu bağlamdan yola çıkarak yapılan araştırmanın amacı, sınıf öğretmenlerinin okuma yazma becerilerinin geliştirilmesinde oyun temelli öğretimi kullanma algılarını ve bu konudaki görüşlerini ortaya koymaktır. Çalışma, nitel araştırma yaklaşımıyla ve fenomenolojik desenle tasarlanmıştır. Çünkü fenomenoloji, bireylerin yaşadıkları deneyimlerin özünü anlamaya ve bu deneyimlere yüklenen anlamı ortaya çıkarmaya odaklanmaktadır. Veriler, araştırmacı tarafından hazırlanan yarı yapılandırılmış görüşme formu aracılığıyla toplanmıştır. Araştırmanın katılımcı grubunu, 2024-2025 eğitim-öğretim yılında Kayseri ili Kocasinan ilçesinde görev yapan ve amaçlı örnekleme yöntemlerinden ölçüt örnekleme ile belirlenen 30 sınıf öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırma sonuçları, öğretmenlerin okuma yazma öğretiminde ve okuma yazma becerilerini geliştirme etkinliklerinde oyun temelli yöntemleri kullandıklarını göstermektedir. Öğretmenler, oyunun öğrencilerin derse ilgisini artırdığını, kalıcı öğrenmeyi sağladığını ve öğrenme sürecini daha etkili hale getirdiğini ifade etmişlerdir. Elde edilen bulgular doğrultusunda, öğretmenlerin oyun temelli öğretim konusunda farkındalıklarının yüksek olduğu ancak uygulama becerilerinin geliştirilmesine yönelik hizmet öncesi ve hizmet içi eğitimlerle desteklenmelerinin önemli olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Play is not merely a means of entertainment for children; it is also an effective teaching method that contributes to their physical, emotional, and cognitive development. Especially in literacy instruction, the use of play-based activities increases students' active participation, enhances the permanence of learning, and makes the learning process more enjoyable. The purpose of this study is to examine classroom teachers' use of play-based teaching in developing literacy skills and to reveal their opinions on this practice. The study was designed using a qualitative research approach with a phenomenological pattern, as phenomenology focuses on understanding the essence of individuals' lived experiences and the meanings they attribute to these experiences. Data were collected through a semi-structured interview form prepared by the researcher. The participant group consisted of 30 classroom teachers working in the Kocasinan district of Kayseri province during the 2024–2025 academic year, selected through a convenience sampling method. The findings revealed that all teachers used play-based methods in literacy instruction. Teachers stated that play increased students' interest in lessons, ensured permanent learning, and made the learning process more effective. Based on the findings, it was concluded that although teachers have a high level of awareness regarding play-based instruction, it is important to support the development of their practical skills through pre-service and in-service training programs.