Finansal kaldıraç oranının şirketlerin finansal performansına etkisi: Myanmar Yangon Borsasında faaliyet gösteren şirketler üzerine bir uygulama
The impact of financial leverage on financial performance of companies: An application on companies listed on the Myanmar Yangon Stock Excahange
- Tez No: 987900
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET NURİ SALUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
Özet
İşletmelerin finansal yapılarında borç kullanım düzeyi, yani finansal kaldıraç, şirketin risk düzeyi ve performansı üzerinde doğrudan etkili bir unsurdur. Finansal kaldıraç, şirketin borç yoluyla sermayesini nasıl yapılandırdığını ve bu yapının kârlılık üzerindeki etkisini yansıtır. Bu çalışmada, Myanmar Yangon Borsası'nda işlem gören sekiz şirketin 2019-2024 yıllarına ait finansal verileri kullanılarak, finansal kaldıraç oranı ile finansal performans göstergeleri (ROA, ROE, EPS ve Tobin Q) arasındaki ilişki incelenmiştir. Çalışmada bağımsız değişken olarak borç/varlık oranı (finansal kaldıraç), bağımlı değişkenler olarak ise performans göstergeleri kullanılmıştır. SPSS programı aracılığıyla tanımlayıcı istatistik, korelasyon ve basit doğrusal regresyon analizleri gerçekleştirilmiştir. Analiz sonuçları, yüksek finansal kaldıraç oranlarının şirketlerin finansal performansını genellikle olumsuz etkilediğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The level of debt usage in businesses' financial structures, i.e., financial leverage, is a factor that directly influences a company's risk level and performance. Financial leverage reflects how a company structures its capital through debt and the impact of this structure on profitability. In this study, the relationship between the financial leverage ratio and financial performance indicators (ROA, ROE, EPS, and Tobin Q) was examined using the financial data of eight companies listed on the Myanmar Yangon Stock Exchange from 2019 to 2024. The debt-to-asset ratio (financial leverage) was used as the independent variable, while performance indicators served as the dependent variables. Descriptive statistics, correlation, and simple linear regression analyses were conducted using the SPSS program. The analysis results reveal that high financial leverage ratios generally have a negative impact on companies' financial performance.