ÇOMÜ Hastanesi İç Hastalıkları servisine yatan geriatrik hastalarda fiziksel kırılganlık sıklığı ve kırılganlığa etki eden faktörlerin değerlendirilmesi
Evaluation of the frequency of physical frailty and factors affecting frailty in geriatric patients admitted to the internal medicine department of COMU Hospital
- Tez No: 987903
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGE KURTKULAĞI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Geriatri, İç Hastalıkları, Geriatrics, Internal diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışma, iç hastalıkları servislerinde önemli bir hasta grubunu oluşturan 65 yaş ve üzeri bireylerde fiziksel kırılganlık sıklığını ortaya koymak, hastaların demografik özellikleri, klinik ve laboratuvar verilerini değerlendirerek kırılganlığa etki eden faktörleri belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Yöntem: Kasım 2024 - Nisan 2025 döneminde ÇOMÜ Hastanesi İç Hastalıkları Servisi'nde yatan 65 yaş ve üzeri 242 hasta prospektif ve kesitsel olarak değerlendirildi. Çalışmaya katılmak istemeyenler, 65 yaş altı olanlar, malignite tanılı hastalar ve laboratuvar verisi yetersiz olanlar ise dışlandı. Demografik veriler, komorbiditeler ve kırılganlık durumu (CFS, FRAIL, Edmonton ölçekleri) anket ile yatış süresi, taburculuk ve laboratuvar sonuçları ise hastane bilgi yönetim sisteminden elde edildi. İstatistiksel anlamlılık p < 0,05 olarak kabul edildi. Bulgular: Çalışmaya 242 hasta dahil edildi. Bu hastalardan %58,3'ü kadın, %41,7'si erkekti ve ortalama yaş 76,9 ± 7,6 yıldı. FRAIL'e göre %65,7, Edmonton'a göre %62,4 ve CFS'ye göre ise %61,5 oranında kırılganlık saptandı. Ölçekler arasında güçlü bir korelasyon vardı (r = 0,70 - 0,73; p < 0,001). Kırılgan hastalar daha yaşlıydı ve kırılganlık kadınlarda daha yaygındı. Dul/bekar olma durumu, kronik hastalık sayısı, alzheimer/demans, serebrovasküler hastalık ve kalp yetmezliği kırılganlıkla ilişkiliydi (p < 0,05). Polifarmasi kırılgan grupta anlamlı derecede yüksekti. Kırılgan hastalarda hemoglobin, albümin ve GFR daha düşük iken CRP, üre ve TDBK daha yüksekti. Ayrıca acil servisten yatış, uzun yatış süresi, yoğun bakıma devir ve mortalite kırılgan grupta daha fazlaydı. Sonuç: Bu çalışma, ÇOMÜ Hastanesi İç Hastalıkları Servisi'nde yatan yaşlı hastalarda kırılganlığın yaygın olduğunu ve klinik sonuçları olumsuz etkilediğini göstermektedir. Ölçekler arasındaki uyum kırılganlığın tutarlı biçimde değerlendirilebildiğini ortaya koymuştur. Kırılganlık oranı komorbidite, polifarmasi ve laboratuvar değer bozukluklarıyla ilişkili olup daha uzun yatış ve artmış mortalite ile seyretmektedir. Bulgular, rutin kırılganlık taramasının klinik yönetimde çok önemli olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: This study was conducted to determine the frequency of physical frailty in individuals aged 65 years and over, who constitute a significant patient group in internal medicine services, and to identify the factors affecting frailty by evaluating the patients' demographic characteristics, clinical and laboratory data. Method: Between November 2024 and April 2025, with 242 patients aged 65 years and older who were hospitalized in the Internal Medicine Department of COMU Hospital were evaluated prospectively and cross-sectionally. Individuals who declined participation, those under 65 years of age, patients with malignancy, and those with insufficient laboratory data were excluded. Demographic characteristics, comorbidities, and frailty status (CFS, FRAIL, and Edmonton scales) were collected through face-to-face questionnaires, while length of stay, discharge outcomes, and laboratory results were obtained from the hospital information management system. A“p”value < 0,05 was considered statistically significant. Results: A total of 242 patients were included in the study, 58,3% were female and 41,7% were male, with a mean age of 76,9 ± 7,6 years. According to the FRAIL scale, 65,7% of patients were frail, compared with 62,4% according to the Edmonton scale and 61,5% according to the CFS. A strong correlation was observed among the three scales (r = 0,70 – 0,73; p < 0,001). Frail patients were older, and frailty was more prevalent among women. Being widowed or single, a higher number of chronic diseases, and the presence of alzheimer's/dementia, cerebrovascular disease, and heart failure were significantly associated with frailty (p < 0,05). Polypharmacy was also significantly more common in the frail group. Frail patients had lower hemoglobin, albumin and GFR levels, whereas CRP, urea and TIBC levels were higher. Additionally, frailty was associated with higher rates of admission from the emergency department, longer hospital stays, increased ICU transfers, and higher mortality. Conclusion: This study demonstrates that frailty is highly prevalent among older adults hospitalized in internal medicine wards and negatively influences clinical outcomes. The concordance between the assessment scales indicates that frailty can be evaluated reliably. Frailty is associated with comorbidity burden, polypharmacy and laboratory abnormalities and is accompanied by longer hospital stays and increased mortality. These findings highlight the importance of incorporating routine frailty screening into clinical practice.