Aronia melanocarpa (michx.) elliott“viking'' ve ”nero'' çeşitlerinde geçici daldırma sistemlerine dayalı biyoreaktör tiplerinin geniş çaplı klonal mikroçoğaltım üzerine etkileri
Effects of bioreactor types based on temporary immersion systems on large-scale clonal micropropagation in aronia melanocarpa (michx.) elliott“viking”and“nero”cultivars
  1. Tez No: 987904
  2. Yazar: ILYAS AIDINOV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYNUR GÜREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Aronia melanocarpa (Michx.) Elliott (siyah aronya) olağanüstü antioksidan kapasitesi, özellikle antosiyaninler bakımından zengin polifenolik içeriği ve çok sayıda sağlık yararıyla bilinen, yüksek değere sahip bir meyve türüdür. Güçlü antimikrobiyal ve terapötik özellikleri nedeniyle aronya hem gıda hem de ilaç endüstrilerinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Yüksek kaliteli dikim materyali talebini karşılamak için verimli, büyük ölçekli çoğaltma teknikleri gereklidir. Bu tez çalışması kapsamında, Aronia melanocarpa'nın“Nero”ve“Viking”çeşitlerinde uygun besin ortamları kullanılarak mikroçoğaltım sistemlerinin optimizasyonu yapılmıştır. Test edilen yarı katı ortamlardan,“Nero”çeşidinde çoklu sürgün çoğalması için en etkili ortamın 2 mg/L BAP ilaveli MS olduğu,“Viking”çeşidinde ise 2 mg/L BAP ilaveli DKW ortamının en uygun sonuç verdiği belirlenmiştir. Ayrıca, tüm uygulamalarda üç nodlu eksplantların iki nodlu olanlara kıyasla belirgin şekilde daha fazla sürgün rejenerasyonu ve uzaması sağladığı görülmüştür. Biyoreaktör karşılaştırmasında, kendi yapımımız PlantformTM benzeri polietilen geçici daldırma biyoreaktörü (650 mL), ticari RITA® sistemine (250 mL) kıyasla her iki çeşitte de daha yüksek sürgün sayısı üretmiş ve üstün performans göstermiştir. Yarı katı ortamlarda köklenme için en iyi sonuçlar,“Nero”çeşidinde ½ WPM + 0,1 mg/L IBA,“Viking”çeşidinde ise DKW + 2 mg/L IBA ile elde edilmiştir. Ayrıca, in vitro hidroponik köklendirme sistemleri, yarı katı ortamlara kıyasla köklenme etkinliğini büyük ölçüde artırmış; köklenme süresini kısaltmış, kök sayısı ve uzunluğunu artırmıştır. Bu sistem, en erken kök oluşumunu sağlamış ve hassas uygulamalar için aseptik, kontrollü koşullar sunmuştur. Ex vitro aklimatizasyon sırasında, bitkicikler Derin Su Kültürü (DWC) hidroponik sistemine aktarıldıklarında %100 canlılık oranı ve güçlü gelişim göstererek, üç ay sonunda“Nero”için ortalama 68,7 cm,“Viking”için 72,5 cm boy uzunluğuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aronia melanocarpa (Michx.) Elliott (black chokeberry) is a highly valued berry species known for its exceptional antioxidant capacity, polyphenolic content particularly rich in anthocyanins and numerous health benefits. Due to its strong antimicrobial and therapeutic properties, aronia is widely used in both the food and pharmaceutical industries. To meet the demand for high-quality planting material, efficient large-scale propagation techniques are required. Within the scope of this thesis, micropropagation systems for the Aronia melanocarpa“Nero”and“Viking”cultivars were optimized using appropriate culture media. Among the tested semi-solid media, MS supplemented with 2 mg/L BAP was found to be the most effective for shoot proliferation in the“Nero”cultivar, while DKW supplemented with 2 mg/L BAP gave the best results for the“Viking”cultivar. Additionally, in all treatments, three-nodal explants exhibited significantly higher shoot regeneration and elongation compared to two-nodal ones. In the bioreactor comparison, our self-designed PlantformTM-like polyethylene temporary immersion bioreactor (650 mL) produced a higher number of shoots and demonstrated superior performance compared to the commercial RITA® system (250 mL) for both cultivars. For rooting in semi-solid media, the best results were obtained with ½ WPM + 0.1 mg/L IBA for“Nero”and DKW + 2 mg/L IBA for“Viking.”Furthermore, in vitro hydroponic rooting systems significantly enhanced rooting efficiency compared to semi-solid media; reducing rooting time and increasing both root number and length. This system provided the earliest root initiation and offered aseptic, controlled conditions for precise applications. During ex vitro acclimatization, plantlets transferred to the Deep Water Culture (DWC) hydroponic system achieved 100% survival and vigorous growth, reaching average heights of 68.7 cm for“Nero”and 72.5 cm for“Viking”within three months.