Etkileşimli okuma yönteminin 5. sınıf öğrencilerinin görüşlerine göre incelenmesi
An investigation of 5th grade students opinions on the interactive reading method
  1. Tez No: 987902
  2. Yazar: ELİF ARSLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EDA TEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Okuma, bireylerin bilişsel gelişimlerini şekillendiren temel süreçlerden biridir. Etkileşimli okuma yaklaşımı, geleneksel öğretim yöntemlerinin ötesine geçerek öğrencilerin metinle daha derinlemesine etkileşime girmelerini, düşünce süreçlerini geliştirmelerini, anlam oluşturmalarını ve eleştirel okuma becerilerini pekiştirmeyi hedefler. Bu araştırma, etkileşimli okuma yöntemine ilişkin 5. sınıf öğrencilerinin görüşlerini ortaya koymayı ve bu yöntemle ilgili deneyimlerini incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırma, İstanbul'un Küçükçekmece ilçesinde bir devlet ortaokulunda öğrenim gören 19 beşinci sınıf öğrencisiyle yürütülmüştür. Bu çalışma, etkileşimli okuma yönteminin etkileşimli okuma etkinlikleri aracılığıyla öğrencilerin okuma süreçlerinde nasıl bir deneyim yaşadıklarını analiz etmeye odaklanmıştır. Çalışmada, Bloom'un Yenilenmiş Taksonomisi temel alınmıştır. Öğrencilerin okuma anlama becerilerini sadece metinleri anlama düzeyinde değil aynı zamanda metinler arası bağlantı kurma, çıkarım yapma, değerlendirme ve yaratıcı düşünme gibi üst düzey bilişsel becerileri de geliştirip geliştirmediği değerlendirilmiştir. Bu araştırma, nitel bir eylem çalışmasıdır. Araştırmada, öğrencilerin etkileşimli okuma etkinliklerine yönelik deneyimlerini belirlemek amacıyla görüşme formları, gözlem notları ve etkinlikler kullanılmıştır. Elde edilen veriler, içerik analiz yöntemiyle değerlendirilmiştir. Öğrencilerle yapılan görüşmeler ve gözlem notları ayrı ayrı incelenmiş ve her öğrencinin deneyimi, araştırma bağlamı doğrultusunda analiz edilmiştir. Araştırmanın bulguları, etkileşimli okuma etkinliklerinin öğrencilerin metinlerle olan etkileşimlerini derinleştirdiğini göstermektedir. Bu araştırma, etkileşimli okuma etkinliklerinin okuma sürecindeki pedagojik önemini 5. sınıf öğrencilerinin görüşleri doğrultusunda ortaya koymakta ve okuma eğitiminde daha etkili, öğrenci merkezli ve katılımcı yöntemlere duyulan ihtiyacı vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Reading is one of the fundamental processes that shape individuals' cognitive development. The interactive reading approach goes beyond traditional teaching methods, aiming to enable students to engage more deeply with the text, develop their thinking processes, construct meaning, and strengthen their critical reading skills. This study aims to reveal the opinions of 5th grade students regarding the interactive reading method and to examine their experiences with this method. The research was conducted with 19 fifth-grade students studying at a public middle school in Küçükçekmece, Istanbul. The study focuses on analyzing how students experience the reading process through interactive reading activities. The research is based on Bloom's Revised Taxonomy, assessing whether interactive reading activities improve students' reading comprehension skills not only at the level of understanding texts but also in establishing intertextual connections, making inferences, evaluating, and developing higher-order cognitive skills such as creative thinking. This study adopts a qualitative action research design. To determine students' experiences regarding interactive reading activities, interview forms, observation notes, and activity-based data were used. The collected data were analyzed using descriptive analysis. Interviews conducted with students and observation notes were examined separately, and each student's experience was analyzed within the context of the study. The findings indicate that interactive reading activities deepen students' interaction with texts. This study reveals the pedagogical significance of interactive reading activities in the reading process based on 5th grade students' opinions, highlighting the need for more effective, student-centered, and participatory methods in reading education.