Hispidulinin periferal sinir hasarı hayvan modelinde oksidatif stres ve rejenerasyona etkisi
The effect of hispidulin on oxidative stress and regeneration in a peripheral nerve injury animal model
- Tez No: 987920
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NADİDE ÖZKUL DOĞRU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Periferik sinir hasarları, oksidatif stres, inflamasyon, aksonal dejenerasyon ve fonksiyonel kayıp ile karakterize karmaşık patofizyolojik mekanizmaları tetikler. Bu deneysel çalışma, Hispidulin'in siyatik sinir hasarı modeli oluşturulan BALB/c farelerdeki nöroprotektif ve rejeneratif etkilerini araştırmayı amaçlamıştır. Hayvanlar Sham, PSH ve PSH+Hispidulin gruplarına ayrılmış, 3. ve 8. günlerde davranışsal ağrı testleri, elektrofizyolojik ölçümler, biyokimyasal analizler (TNF-α, IL-1β, IL-10, NF-κB, NRF2, SOD), Western blot, immünohistokimya ve histomorfometrik değerlendirmeler yapılmıştır. Bulgular, Hispidulin uygulamasının termal hiperaljeziyi azalttığını, oksidatif stres ve inflamatuvar yanıtları modüle ettiğini ve elektrofizyolojik parametreleri iyileştirdiğini göstermiştir. Ayrıca, Hispidulin tedavisi siyatik sinir ve dorsal kök gangliyonlarında GAP-43 ekspresyonunu artırmış, NF-L'de ise azalmayı sağlamıştır. Histopatolojik incelemelerde aksonal kaybın azaldığı, inflamatuvar infiltrasyonun hafiflediği ve miyelin bütünlüğünün korunduğu gözlenmiştir. Bu veriler, Hispidulin'in antioksidan ve antiinflamatuvar etkiler göstererek, aksonal rejenerasyonu desteklediğini ve periferik sinir hasarı sonrası fonksiyonel iyileşmeyi hızlandırdığını ortaya koymakta; dolayısıyla hispidulinin periferik sinir onarımında farmakolojik bir aday olarak öne çıkabileceğini güçlü biçimde desteklemektedir. Uzun dönem etkilerin ve altta yatan moleküler mekanizmaların araştırılması, Hispidulin'in periferik nöropatilerde terapötik potansiyelini daha net ortaya koyacaktır.
Özet (Çeviri)
Peripheral nerve injuries trigger complex pathophysiological mechanisms characterized by oxidative stress, inflammation, axonal degeneration, and functional loss. This experimental study aimed to investigate the neuroprotective and regenerative effects of Hispidulin in BALB/c mice with a sciatic nerve injury model. Animals were divided into Sham, PSH, and PSH+Hispidulin groups. Behavioral pain tests, electrophysiological measurements, biochemical analyses (TNF-α, IL-1β, IL-10, NF-κB, NRF2, SOD), Western blot, immunohistochemistry, and histomorphometric evaluations were performed on days 3 and 8. The findings showed that Hispidulin administration reduced thermal hyperalgesia, modulated oxidative stress and inflammatory responses, and improved electrophysiological parameters. In addition, Hispidulin treatment increased GAP-43 expression in the sciatic nerve and dorsal root ganglia, while decreasing NF-L. Histopathological examinations revealed reduced axonal loss, decreased inflammatory infiltration, and preserved myelin integrity. These data reveal that Hispidulin supports axonal regeneration and accelerates functional recovery after peripheral nerve injury by exhibiting antioxidant and anti-inflammatory effects; thus, they strongly support Hispidulin as a promising pharmacological candidate for peripheral nerve repair. The investigation of long-term effects and underlying molecular mechanisms will more clearly reveal Hispidulin's therapeutic potential in peripheral neuropathies.