Triazin çekirdekli schiff bazı ile onun bakır (II), nikel (II), çinko (II) ve kobalt (II) komplekslerinin sentezleri, potansiyometrik sensör uygulamaları
Synthesis of Triazine Core Schiff Base and its Copper (II), Nickel (II), Zinc (II) and Cobalt (II) Complexes, Potentiometric Sensor Applications
- Tez No: 987925
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİH ÇOLDUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında, melamin ve 2,4-dihidroksibenzaldehit kullanılarak yeni bir triazin çekirdekli Schiff bazı sentezlenmiş ve elde edilen ligandın Cu(II), Ni(II), Zn(II) ve Co(II) kompleksleri hazırlanmıştır. Sentezlenen bileşikler Fourier dönüşümlü kızılötesi (FT-IR) spektroskopisi ile karakterize edilmiş ve imin azotu ile fenolik oksijen atomları üzerinden gerçekleşen koordinasyon doğrulanmıştır. Potansiyometrik sensör uygulamalarında çeşitli Schiff bazları ve metal kompleksleri şimdiye kadar farklı türlere karşı seçici sensörler geliştirmede iyonofor madde olarak yaygın bir şekilde kullanılmışlardır Bu nedenle bu çalışmada da elde edilen ligand ve kompleksler, polivinilklorür (PVC) esaslı membranlarda iyonofor olarak kullanılarak potansiyometrik iyon seçici elektrotlar geliştirilmiştir. Hazırlanan elektrotların duyarlılık, doğrusal çalışma aralığı, tayin sınırı, yanıt süresi ve seçicilik katsayıları gibi performans parametreleri ayrıntılı olarak incelenmiştir. Özellikle yeni sentezlenen Schiff bazına dayalı elektrodun Cu(II) iyonları için Nernst eğimine yakın davranış sergilediği ve diğer iyonlara karşı yüksek seçicilik gösterdiği tespit edilmiştir. Sonuçlar, triazin çekirdekli Schiff bazlarının analitik kimyada seçici ve duyarlı potansiyometrik sensörlerin geliştirilmesinde etkili iyonofor adayları olduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a novel triazine-based Schiff base was synthesized from melamine and 2,4 dihydroxybenzaldehyde, and its Cu(II), Ni(II), Zn(II), and Co(II) complexes were prepared. The synthesized compounds were characterized by Fourier-transform infrared (FT-IR) spectroscopy, confirming coordination through the imine nitrogen and phenolic oxygen atoms. Schiff bases and their metal complexes have been widely employed as ionophores in the development of selective sensors for various species in potentiometric applications. Therefore, in this study, the obtained ligand and its complexes were incorporated as ionophores into polyvinyl chloride (PVC)-based membranes to fabricate potentiometric ion selective electrodes. The performance parameters of the prepared electrodes, including sensitivity, linear response range, detection limit, response time, and selectivity coefficients, were investigated in detail. Notably, the electrode based on the newly synthesized Schiff base exhibited near-Nernstian behavior for Cu(II) ions and demonstrated high selectivity over other ions. The results indicate that triazine-based Schiff bases represent promising ionophore candidates for the development of selective and sensitive potentiometric sensors in analytical chemistry.