Atık ve sınıfsız Afşin - Elbistan uçucu külüne amorf silis ikame edilerek elde edilen sınıflı kül ile üretilen betonların dayanım- durabilite özelliklerinin araştırılması
Investigation of the strength-durability properties of concretes produced with classified ash obtained by replacing amorphous silica to waste and unclassified Afsi̇n - Elbi̇stan fly ash
- Tez No: 987950
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA EKEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş İstiklal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Malzeme Bilim Dalı
Özet
Beton, dünya genelinde sudan sonra en çok kullanılan yapı malzemesidir ve çimento üretimine olan talep, özellikle 2050'ye kadar yaklaşık %50 artış beklentisi nedeniyle çevresel sorunları artırmaktadır. 1 ton klinker üretiminin yaklaşık 0,8–1 ton CO₂ salınımına yol açması, çimento üretiminde alternatif malzemelerin kullanımını önemli hâle getirmektedir. Türkiye'de yılda yaklaşık 13 milyon ton üretilen ancak %1'den az kullanılan uçucu külün değerlendirilmesi hem çevresel hem ekonomik açıdan büyük önem taşımaktadır. Afşin–Elbistan bölgesindeki A ve B Termik Santralleri, Türkiye'nin en büyük linyit termik santralleri arasında yer almakta ve yüksek miktarda uçucu kül üretmektedir. Deprem kuşağında bulunan Türkiye'de düşük beton kalitesi ve durabilite problemleri yapılarda ciddi hasarlara neden olmaktadır. Uçucu kül katkılı betonların durabilite problemlerine karşı daha dayanıklı olduğu bilinmektedir. Bu tez, Afşin–Elbistan sınıfsız uçucu külünün doğal amorf silis ile (%5–%30) zenginleştirilerek ASTM C618 ve TS 639 şartlarını sağlayacak şekilde C sınıfı kül hâline getirilmesini amaçlamaktadır. Elde edilen karışımların basınç dayanımı, aşınma ve donma-çözünme gibi bazı durabilite performansları incelenecektir. Böylece atık uçucu külün çimento katkısı olarak değerlendirilmesi, CO₂ emisyonlarının azaltılması ve bölgesel çimento fabrikalarında sürdürülebilir biçimde kullanılması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
Concrete is the most widely used construction material in the world after water. The growing demand for cement, which is expected to increase by approximately 50% by 2050, intensifies environmental concerns. Given that the production of 1 ton of clinker results in approximately 0.8–1 ton of CO2 emissions, there has been an increasing focus on the incorporation of alternative materials into cement. In Turkey, approximately 13 million tons of fly ash are produced on an annual basis. However, utilisation of this material is less than 1%, which signifies that its effective use is both environmentally and economically significant. The Afşin–Elbistan A and B Thermal Power Plants, which are among the largest lignite-fired power plants in Türkiye, generate substantial amounts of fly ash. The country is located within an active seismic zone, which has resulted in a significant risk of structural damage, primarily attributable to the substandard quality and durability of its concrete. It is well documented that fly ash-blended concretes exhibit enhanced resistance to various durability-related issues. The objective of this thesis is to enhance the quality of Afşin–Elbistan's unclassified fly ash, elevating it to the Class C fly ash standard. This will be achieved by enriching the fly ash with natural amorphous silica (5–30%), in accordance with the standards outlined in ASTM C618 and TS 639. The mechanical and durability performance of the resulting concrete mixtures will be examined, including such parameters as compressive strength, abrasion resistance, and freeze–thaw durability. The overarching objective of the project is twofold: firstly, to reduce CO2 emissions, and secondly, to promote the sustainable utilisation of waste fly ash as a cementitious material in regional cement plants.