Eklemeli imalat yöntemine uygun güç tutuşur PLA esaslı filament üretilmesi
Production of flame retardant PLA based filament suitable for additive manufacturing method
  1. Tez No: 987949
  2. Yazar: KÜBRA KAMANLIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tezin amacı, eklemeli imalat yöntemlerinde kullanılmak üzere güç tutuşur özelliklere sahip PLA (Polilaktik Asit) esaslı filamentlerin geliştirilmesini ve üretilmesini sağlamaktır. Özellikle, eklemeli imalat teknolojilerinde kullanılan filamentlerin mekanik ve termal özelliklerinin iyileştirilmesi gerektiği göz önüne alındığında, bu araştırma, PLA bazlı filamentlerin güç tutuşur performansını artırmak için çeşitli katkı maddeleri ve üretim parametreleri ile optimize edilmesini hedeflemektedir. Bu çalışma, eklemeli imalat sektöründe kullanılan filamentlerin daha güvenilir, dayanıklı ve işlevsel hale gelmesine katkıda bulunmayı amaçlamakta olup, ilgili endüstriler için potansiyel olarak yenilikçi ve uygulamaya uygun çözümler sunmayı hedeflemektedir. Eklemeli imalat (3D yazıcı) teknolojileri, prototip üretiminden nihai ürün üretimine kadar geniş bir uygulama yelpazesine sahip olup, özellikle kişiye özel üretim ve düşük hacimli üretim süreçlerinde önemli bir rol oynamaktadır. Bu teknolojilerin etkinliğini artırmak ve endüstriyel uygulamalarda daha yaygın ve güvenilir bir şekilde kullanılmasını sağlamak amacıyla kullanılan filamentlerin kalitesi kritik bir faktördür. PLA (Polilaktik Asit), çevre dostu ve biyolojik olarak parçalanabilir özellikleri nedeniyle eklemeli imalatta yaygın olarak tercih edilen bir malzemedir. Ancak, geleneksel PLA filamentlerinin güç tutuşur özelliklerinin sınırlı olması, bu malzemenin belirli uygulamalarda kullanımını kısıtlamaktadır. Güç tutuşur özellikler, filamentlerin özellikle yüksek sıcaklık ve stres altında daha güvenilir performans göstermesi anlamına gelir ve bu özellikler, eklemeli imalat uygulamalarında önemli bir gereksinimdir. PLA filamentlerinin güç tutuşur özelliklerle iyileştirilmesi, malzemenin termal ve mekanik özelliklerini artırarak eklemeli imalat süreçlerinde daha geniş bir uygulama alanı sağlar. Filamentlerin güç tutuşur özelliklerle iyileştirilmesi, yenilikçi malzeme çözümleri sunarak sektörün rekabet gücünü artırır ve teknoloji geliştirme süreçlerine katkıda bulunur.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to develop and produce PLA (Polylactic Acid) based filaments with flame retardant properties for use in additive manufacturing methods. In particular, considering that the mechanical and thermal properties of filaments used in additive manufacturing technologies need to be improved, this research aims to optimize PLA-based filaments with various additives and production parameters to increase the flame retardant performance. This study aims to contribute to making filaments used in the additive manufacturing sector more reliable, durable and functional, and aims to provide potentially innovative and practical solutions for relevant industries. Additive manufacturing (3D printing) technologies have a wide range of applications, from prototype production to final product production, and play an important role especially in personalized production and low-volume production processes. The quality of the filaments used is a critical factor in order to increase the effectiveness of these technologies and ensure their more widespread and reliable use in industrial applications. PLA (Polylactic Acid) is a widely preferred material in additive manufacturing due to its environmentally friendly and biodegradable properties. However, the limited flame retardant properties of traditional PLA filaments limit the use of this material in certain applications. Flame retardant properties mean filaments perform more reliably, especially under high temperatures and stress, and these properties are an important requirement in additive manufacturing applications. Improving PLA filaments with flame retardant properties increases the thermal and mechanical properties of the material, providing a wider field of application in additive manufacturing processes. Improving filaments with flame retardant properties increases the competitiveness of the sector by providing innovative material solutions and contributes to technology development processes.